USG prsníkov ako účinná prevencia rakoviny prsníka

16 júla, 2023 • Zdravie • 297

Ženské telo je z pohľadu medicíny omnoho komplikovanejšie ako to mužské. Najväčšie zmeny žena pociťuje už v období dospievania, kedy medzi ne patrí napríklad nástup prvej menštruácie či rast a vývoj prsníkov. Tu je namieste navštíviť obvodného gynekológa, ktorý by mal mladú ženu poslať na USG vyšetrenie prsníkov, pričom ide neraz o vyšetrenie, ktoré vám môže zachrániť život aj vo vyššom veku.

Samovyšetrovanie prsníkov

Skratka USG

Sonografia sa často spája s mnohými skratkami, akými sú napríklad USG (ultrasonografia) – ľudovo „sono“ či „ultrazvuk“, ale aj ECHO (echografia) – využívaná napríklad v kardiológii, pričom ide o neinvazívne vyšetrenie vnútorných orgánov.

USG prsníkov je teda diagnostické vyšetrení prsných žliaz vrátane uzlín, kde sú zachytené aj rôzne patologické zmeny na prsníku či rôzne vnútorné poranenia.

Kedy a ako často podstúpiť USG prsníkov?

USG vyšetrenie prsníkov sa zväčša vykonáva na základe žiadanky (výmenný lístok), ktorý vám môže vystaviť praktický lekár (u dospievajúcich dievčat pediater) alebo gynekológ v rámci preventívnej prehliadky. Na základe žiadanky o USG vyšetrenie tak celý úkon hradí zdravotná poisťovňa.

USG vyšetrenie vykonáva špecialista – rádiológ.

Ženy, ak je predpoklad, že u nich nie je predispozícia na choroby prsníkov (rodinná anamnéza), by mali USG prsníkov absolvovať aspoň každé 2 roky, a to od 20 do 40 rokov. Rizikové ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu alebo sa u nich v rodine vyskytla rakovina prsníka, majú nárok na USG prsníkov každý rok.

Po 40. veku života ženy v rámci diagnostiky prsníkov prichádza na rad tzv. mamografia.

Príprava na USG prsníkov

Na USG vyšetrenie prsníkov nie je potrebné sa extra špeciálne pripravovať. Je však namieste informovať vášho lekára o liekoch, ktoré užívate. Lieky určené na riedenie krvi (Warfarin) totiž môžu ovplyvniť výsledok, preto sa vopred poraďte s lekárom o prípadnej úprave dávkovania týchto liekov.

Šperky či iné cennosti by ste na USG vyšetrenie so sebou nemali brať, nie je to však podmienka – pred vyšetrením si jednoducho všetky nežiaduce doplnky zložíte, čo však na druhej strane predlžuje trvanie samotného USG vyšetrenia prsníkov.

Luxusné spodné prádlo - podprsenky

Priebeh USG vyšetrenia prsníkov

Samozrejme, pred vyšetrením je potrebné vyzliecť sa od pása nahor vrátane šperkov či iných doplnkov, ktoré sa zároveň na USG vyšetrenie brať so sebou neodporúča. Vyšetrenie prebieha v ľahu na chrbte, pričom je potrebné, aby pacientka mala ruky za hlavou, čo odhalí podpazušie pre jednoduché a rýchle vyšetrenie.

Lekár aplikuje sonografický gél, pričom občas môže pacientku požiadať o miernu zmenu polohy. USG prsníkov je zväčša bezbolestné, horšie to však majú ženy, ktoré trápi mastodýnia (napätie a bolesť prsníkov).

Po vyšetrení sa jednoducho odstránia zvyšky sonografického gélu (niektoré USG pracoviská od pacientiek vyžadujú vlastný uterák), pacientka sa oblečie, pričom následne lekársku správu s výsledkom vyšetrenia obdrží takmer ihneď.

Samotné USG vyšetrenie prsníkov netrvá viac ako 30 minút.

Nezanedbávajte samovyšetrovanie!

Praktickí lekári, gynekológovia, ale i samotní rádiológovia odporúčajú svojim pacientkam pravidelné vyšetrovanie prsníkov – samovyšetrovanie.

Samovyšetrovanie prsníkov spočíva najmä v pravidelnosti (raz za mesiac), ale aj v precíznosti tohto vyšetrenia tak, aby ste získali čo najrelevantnejšie výsledky. Samovyšetrovanie prsníkov preto robte svedomito, ideálne za pokojných podmienok, nakoľko si toto vyšetrenie vyžaduje istý, najlepšie ničím nerušený čas.

Ako na to?

  1. Postavte sa pred zrkadlo a dívajte sa. Všímajte si najmä zmeny sfarbenia, asymetriu prsníkov či celkovú textúru pokožky.
  2. Pomaly dvíhajte ruky smerom nahor, pričom nespúšťajte zrak zo svojich prsníkov. Bradavky by v tomto postoji nemali byť vtiahnuté smerom dovnútra.
  3. Bruškami ukazováka, prostredníka a prstenníka si vyšetrite celý prsník výhradne krúživými pohybmi. Začnite v blízkosti podpazušia, pričom vyšetrenie zakončite na bradavke.
  4. Naozaj jemne stlačte bradavku – za ideálnych podmienok by z nej nemala vytekať žiadna tekutina.
  5. Nezabudnite aj na okolité oblasti (okolie kľúčnej kosti, podpazušia).
  6. Celý postup zopakujte aj na druhom prsníku.

Samovyšetrovanie môžete neskôr praktizovať aj v ľahu, pričom je potrebné začať jemnými krúživými pohybmi, ktoré neskôr naberajú na tlaku tak, aby ste si mohli prehmatať aj hlbšie štruktúry prsníka.

Pri tomto vyšetrení by ste nemali nájsť žiadnu hrčku či hmatateľnú uzlinu. Taktiež by malo byť toto vyšetrenie úplne bezbolestné. V opačnom prípade sa neváhajte obrátiť na svojho gynekológa, ktorý určí následný terapeutický postup a vyšetrenia (odbery krvi /PRL/, USG prsníkov, u starších žien aj mamografické vyšetrenie).


Páčil sa vám tento článok? Podnikáte? Máte záujem o kvalitnú tvorbu obsahu aj na vašom webe? Neváhajte ma kontaktovať!