Čo dopriať mačaciemu seniorovi?

1 januára, 2022 • Mačky • 260

Ak aj vy patríte k milovníkom mačiek a dokonca vlastníte mačičku, ktorá už má čo-to za sebou, tento článok je pre vás ako stvorený.

Žiaľ, čas plynie a rovnako ako ľudia, aj mačky starnú. A čím viac veku pribúda, tým viac sa kopia aj starosti.

Časté návštevy veterinára, rôzne zdravotné problémy či zvýšená zábudlivosť sú typickými prvými príznakmi starnutia u mačky. A vy ako správny majiteľ by ste nemali nič podceniť.

Je úplne prirodzené, že po toľkých rokoch považujete svojho domáceho miláčika za člena rodiny a pochopiteľne sa o ňho preto aj obávate a chcete pre ňho len to najlepšie. A verte či nie, v pokročilom veku vaša mačička ocení najmä vašu prítomnosť, starostlivosť a lásku.

Vhodná strava

Keďže sa vekom nielen u mačiek zhoršuje celkový zdravotný stav, je vhodné investovať do kvalitného krmiva. Krmivo pre staršie mačky by malo pokryť všetky špecifické požiadavky oslabeného organizmu zvieraťa.

Na začiatok je potrebné pouvažovať nad tým, akú mačku vlastníte.

Základné otázky, ktoré by ste si mali položiť pri výbere vhodnej výživy:

  • Je moja mačka kastrovaná?
  • Je krátkosrstá/dlhosrstá?
  • V akom stave má chrup?
  • Ako je na tom jej imunitný systém?
  • Vykazuje problémy pri vyprázdňovaní?

Náchylnosť imunitného systému

Staroba mačiek sa prvotne začne prejavovať práve poruchami imunity. Pri tomto stave môžete spozorovať častejšie kýchanie či dokonca kašeľ u mačky. Veľa napovie aj teplota a vzhľad ňufáka – studený a vlhký nos značí, že niečo nie je v poriadku.

Mačky zvyknú byť náchylné aj na uši, preto v žiadnom prípade nepodceňujte, ak spozorujete, že sa vaša mačička často škriabe, či dokonca hryzie bruško a labky – aj takto nenápadne môže dávať najavo diskomfort a väčšinou sú za tým práve uši.

Pozor na močové cesty!

Týmto problémom trpia výhradne mačky, u kocúra sa zápal močových ciest či dokonca močové kamene vyskytujú naozaj zriedkavo. Ide dokonca o pravidlo, pričom každá druhá mačka trpí na močové cesty v starobe.

Dnes sú na trhu dostupné špeciálne granule, ktoré sa o zdravie močového ústrojenstva vašej mačky komplexne postará. Ale nie vždy to zaberie, obzvlášť nie, ak príčinu tohto problému neodstránite. Pýtate sa ako? Jednoducho!

Väčšina domácností na Slovensku má k dispozícii príliš tvrdú vodu. A mnohí majitelia mačiek práve touto vodou denne napája svojich miláčikov. Stará mačka má potrebu piť príliš často a preto je vhodné voliť kvalitnú vodu. Ideálnym riešením je dažďová voda, ktorá je pre zvieratá mäkká a zdravá.

U mačiek žijúcich vonku, ktoré takúto vodu bežne pijú, sa za celý život nevyskytujú žiadne zdravotné komplikácie v oblasti močového ústrojenstva. Čaro je práve v tom, čím mačkám hasíme smäd. Stačí tak málo! Dážď je zároveň bohatý na minerály, ktoré mačací organizmus dlhodobo chránia pred mnohými inými chorobami. Príroda je zázrak.

Zuby

Nuž, rovnako ako pre ľudí, ani pre mačky neznamenajú bolestivé zuby nič iné, len nepríjemnosti a zníženú kvalitu života. Najmä ak mačka už o nejaké zuby prišla.

V takomto prípade je vhodné naďalej mačku kŕmiť granulami, ale namočenými vo vode – pozor, máloktorej mačke to chutí. Existujú však aj iné spôsoby stravovania pre mačky, ktoré majú problém s chrupom. Občas môžete zvoliť kapsičky, paštéty alebo mäso. Bolestivej čeľusti tak doprajete dočasnú úľavu.

Mäkké granule na trhu sú síce o niečo drahšie, no vždy sú presne stavané pre mačky s konkrétnym problémom. Koniec koncov, ide vám predovšetkým o dobro vašej mačacej spoločníčky na staré kolená. Za skúšku to predsa stojí.


Páčil sa vám tento článok? Podnikáte? Máte záujem o kvalitnú tvorbu obsahu aj na vašom webe? Neváhajte ma kontaktovať!