Hlavné rozdiely medzi zamestnaním a podnikaním

12 marca, 2023 • Rady a tipy • 233

Smutná realita predstavuje fakt, že drvivá väčšina naozaj schopných a šikovných ľudí radšej rozpošle 100 životopisov denne, len aby získali stabilný príjem, ale nespravia nič pre to, aby pracovali sami na seba. Tu si však je potrebné uvedomiť, že aj keď stabilita má niečo do seba, najväčší profit z vás, z vášho náročného vykonávania práce, dennodennej ukážkovej dochádzky a povinného ranného vstávania, bude mať práve zamestnávateľ – podnikateľ.

Čo vám dá a zároveň vezme zamestnanie?

Mzda

Tá však v zamestnaní zvykne byť stabilná (ak teda máte zodpovedného zamestnávateľa), mnohokrát, žiaľ, ide o almužnu, z ktorej máte v ťažších chvíľach problém vyžiť z mesiaca na mesiac (vďaka stabilite však máte zaručené, že rovnaké budú aj nasledujúce mesiace). Preto je namieste vravieť tomu „odmena za prácu“, ktorá pre nás väčšinou nie je vôbec uspokojujúca.

Zamysleli ste sa však nad tým, že stabilné zamestnanie vám na druhej strane vytvára aj stabilné výdavky? Keď sa na to pozriete len z pohľadu dopravy do zamestnania, ide o pravidelné výdavky, ktoré by vás napríklad pri podnikaní z domu naďaleko obchádzali.

Stres

Ranné vstávanie, meškanie do práce či nezhody s kolegami – to všetko vplýva na naše duševné zdravie. Ak toho však máme dosť, príde vyhorenie. Ak ste sa s ním stretli, je mi vás úprimne ľúto. Viem veľmi dobre, aké to je. Ja osobne som si odprisahala, že už nikdy nedovolím, aby som sa pre cudzie sny šla roztrhať a ničila si tým zdravie, ktoré mám len jedno! Nikto nežije pre zamestnávateľa, ale zamestnávateľ žije z vás.

Nikdy nebudete na vrchole – vždy budete ovládaní

Aj keď máte prácu, v ktorej existuje možnosť kariérneho rastu, nezabúdajte, že vždy bude niekto nad vami. Niekto, koho budete musieť počúvať, rešpektovať, správať sa podľa jeho pokynov a dodržiavať jeho plány a ciele, ktoré vám stanovuje každým mesiacom. Nikdy nebudete najvyššie. Nazývam to „doživotná podriadenosť“.

Odvody – naozaj ide o úľavu?

Viete, že príjem zo zamestnania má najprísnejšie, teda aj najvyššie stanovené podmienky zdaňovania? V konečnom dôsledku ako zamestnanec prerobíte. Čo sa týka podnikania, v niektorých prípadoch máte dokonca úplnú úľavu, a to ako od platenia odvodov do Sociálnej, tak aj zdravotnej poisťovne.

Rodina

Často sa stretávam s názorom: „Vtip je v tom, že pracujem na bývanie, kde vlastne väčšinu dňa ani nie som“. To by ani nebol až taký problém, pretože bývanie potrebujete (v takomto prípade aspoň na ten nocľah). Najhoršie je však to, ak pre kopec práce a striktne danému pracovnému času nemáte čas a väčšinou ani silu na rodinu.

Začínajú hádky, výčitky, v najhoršom prípade rozvod. Až 87 % domácností a rodín pokazila práve fyzicky, ale aj psychicky náročná práca od-do, každý deň. Nehovoriac o prípadných nadčasoch či maximálnemu vyťažovaniu zamestnancov, čo je dnes viac než bežné.

Čo vás čaká v rámci podnikania?

Voľnosť

Vstanete si, kedy chcete. Nie ste nikým sledovaní či nebodaj napomínaní. Jednoducho, ste pánom svojho času, svojich peňazí. Nie vždy je to sranda, pretože sú pokojné, ale aj búrlivé dni – o tom je biznis, ale vždy sa to dá zvládnuť. Kedykoľvek sa môžete ísť poprechádzať, spraviť si kávu či pohrať sa s deťmi. To je tá pravá podnikateľská voľnosť.

Sebadisciplína

To je to, čo robí zo zamestnancov naozaj vytrvalých a úspešných, sebestačných podnikateľov. Ak chcete, aby vám vašu flexibilitu nezačala premáhať lenivosť, musíte sa naučiť striktnej sebadisciplíne – ako na vojne. Jednoducho, ak niečo chcem, vstanem a idem si za tým. Makám, koľko to dá!

Rast

Nehovorím len o kariérnom, ale najmä o osobnom raste. Predsa len, budovanie vlastného podnikania vyžaduje istú dávku vedomostí, a to z rôznych oblastí života – obchod, psychológia, právo, marketing a reklama a mnoho iných. A práve tieto vedomosti vám pridáva na hodnote, ktorá bežnému zamestnancovi častokrát chýba.

Výhody

Rovnako, ako zo zamestnania, aj z podnikania plynú isté výhody, ktoré môže čerpať každý z vás. Stačí si len trošku naštudovať legislatívu a podmienky istých inštitúcií. Verte, že vám to uľahčí biznis, nech podnikáte v akomkoľvek odvetví.

Nezávislosť

Nik vás nesleduje. V prípade potreby urýchlene opustiť „pracovisko“ si nemusíte od nikoho pýtať povolenie. Potrebujete? Idete! Prácu môžete dokončiť aj neskôr, vaša dochádzka predsa nie je ostro sledovaná a ani pevne určená vyhradeným časom!

Niekedy však môžu nastať isté nátlaky zo strany klienta. Ak vám však za to nestojí (väčšinou pomer cena – nároky), máte kedykoľvek voľnú ruku na odstránenie toxického klienta, ktorý vám len znechucuje to, čo tak pilne budujete.


Páčil sa vám tento článok? Podnikáte? Máte záujem o kvalitnú tvorbu obsahu aj na vašom webe? Neváhajte ma kontaktovať!