Syndróm explodujúcej hlavy

15 mája, 2023 • Zdravie • 468

Existuje množstvo spánkových porúch, ktoré zväčša pramenia od psychického stavu človeka. Medzi ne patrí aj novodobý trend – syndróm explodujúcej hlavy. Je to v podstate lebkový zmyslový šok, ktorý však nastáva výhradne počas spánku. Koho syndróm explodujúcej hlavy najviac obmedzuje, ako prebieha a je možné ho liečiť?

Čo je syndróm explodujúcej hlavy?

Syndróm explodujúcej hlavy predstavuje nezávažné, avšak veľmi nepríjemné, živé sny (nočné mory), ktoré sa pravidelne opakujú. Tieto nočné mory sú sprevádzané neznesiteľným hlukom (zväčša zvukmi signalizujúce výbuch či úder blesku). Niekedy sa môže objaviť aj záblesk. Niektorí dokonca pociťujú elektrické napätie, ktoré začína od nôh a stupňovaním pokračuje smerom nahor.

Keďže však ide o novodobý trend, nie je ešte celkom známe, čo presne tieto stavy vyvoláva – zatiaľ však existujú domnienky, že syndróm vyvoláva prežívanie úzkosti či strachu, problém so stredným uchom či iné neurologické problémy vrátane neurogénnej tetánie.

Ide teda o halucinácie, a to ako zrakové, tak aj sluchové. Spravidla sa tento syndróm prejavuje počas spánku, najčastejšie však vo fáze REM, kedy človek práve upadá z driemania do ozaj hlbokého spánku. Nie je to však pravidlo, až 75 % ľudí môže „hlasitá nočná mora“ prebudiť zo sna aj včasne ráno – počas tuhého spánku.

Koho táto diagnóza najčastejšie postihuje?

S touto nepríjemnou diagnózou sa najčastejšie stretávajú starší ľudia, ale aj množstvo mladých, ktorí majú viac stresu, ako reálne dokážu zniesť – vysokoškoláci, podnikatelia, čerstvé mamičky. Syndróm explodujúcej hlavy môže sprevádzať aj trauma (napríklad z búrky). V tomto prípade takmer okamžite vzniká panická porucha, ktorú rieši psychológ spolu so psychiatrom – vzájomne sa na liečbu teda využíva psychoterapia (rozhovor) a farmakoterapia (antidepresíva).

Po novom však syndrómom explodujúcej hlavy trpí čoraz viac ľudí, najmä tých, ktorí sa neustále obávajú hroziacej vojny. Títo ľudia mávajú živé sny, kde sa syndróm explodujúcej hlavy prejaví práve výstrelom zo zbrane, čo môže už existujúce obavy ešte viac zhoršiť. Neriešenie tohto stavu môže mať za následok vznik úzkosti, depresie či iných psychických porúch.

Neberte to na ľahkú váhu! Väčšina psychických porúch úzko súvisí so suicidálnymi myšlienkami (samovražedné sklony).

Pozitíva syndrómu explodujúcej hlavy

Azda najväčším pozitívom tohto syndrómu je práve jeho neškodnosť. Síce sa prejavuje naozaj strašne, zväčša nie je sprievodným príznakom iného závažného ochorenia. Zároveň vás syndróm explodujúcej hlavy dokáže nakopnúť do toho, aby ste so svojím životným štýlom niečo čo najskôr robili – spomaľte, redukujte stres, stravujte sa pravidelne a najmä zdravo.

Negatíva syndrómu explodujúcej hlavy

Medzi základné negatíva patrí fakt, že je dnes veľmi náročné zistiť pôvod a zdroj tohto syndrómu. Pravidlom však je, že s týmito príznakmi vás praktický lekár odošle buď do ambulancie neurológa, alebo priamo odporučí návštevu klinického psychológa – teda najčastejšie je tento syndróm spájaný so psychikou a nervovou sústavou.

Syndrómom explodujúcej hlavy trpia prevažne ženy, pričom túto špecifickú poruchu spánku môže ovplyvňovať aj PMS či iné zmeny v rámci menštruačného cyklu.

Prežila som to!

A poviem vám, psychika v tom bola nevinne! Jedného dňa sa však stalo niečo, čo mi otvorilo oči. V izbe mi iskrila elektrická zásuvka. Po jej výmene môj syndróm explodujúcej hlavy záhadne zmizol. A dodnes sa nevrátil.

Prišla som však na to, že som extrémne citlivá aj na minimálne zvuky, ktoré za bežných okolností nie je počuť, resp. ich človek jednoducho nevníma. Podvedome sa mi však skratovanie elektrickej zásuvky prenášalo do sna, čo malo za následok vizuálne, ale aj zvukové halucinácie počas spánku.

V rámci diagnostiky a následnej liečby chcem týmto poukázať najmä na to, aby ste sa poriadne poobzerali okolo seba a nevinili hneď zo všetkého psychiku, aj keď ju za žiadnych okolností neradno podceňovať!


Páčil sa vám tento článok? Podnikáte? Máte záujem o kvalitnú tvorbu obsahu aj na vašom webe? Neváhajte ma kontaktovať!