Vytvorte si vlastný tréningový plán

13 marca, 2023 • Jazdectvo • 249

Určite v dobrom spomínate na časy, kedy ste ako začiatočník túžili po samostatnom jazdení bez kritického pohľadu trénera. Túžili ste po slobode. Tú však častokrát nadobudneme až kúpou vlastného koňa. Vtedy však nastáva zlom. Zlom, kedy si musíte uvedomiť a pripraviť sa na to, že už na vás nikto dohliadať nebude. Ak vás práve popadli pocity obáv a pochybností, nie je nič lepšie, ako si zostaviť tréningový plán na mieru.

Dôverujte si

Až keď sa stanete naozaj samostatným jazdcom – bez trénera, začnete spomínať na tie zlaté časy, kedy vám bol vždy nablízku. Tréner však vždy dokázal vychytať všetky nedokonalosti a slabosti ako vás, tak aj samotného koňa. Akonáhle sa v jazdení úplne osamostatníte, prichádza stres. V praxi ide o naozaj dosť náročnú situáciu, keďže sa naďalej zdokonaľujete.

Vyzbrojte sa preto vopred dôverou, ale aj trpezlivosťou, pričom pôjde o veľmi dlhú lekciu. Lekciu, ktorá vás bude doslova skúšať, koľko vytrváte. V tom momente musíte myslieť na jediné – nie ste zlým jazdcom, ak ste sa už dopracovali k samostatnosti. Ide výhradne o šperkovanie už nadobudnutých skúseností.

Investujte

Investujte predovšetkým čas do učenia, čas do zdokonaľovania sa, čas do toho, čo vás baví. V druhom rade investujte do potrebných materiálov, ktoré vás ľahšie prevedú svetom samostatného jazdectva, čo vám určite napomôže rýchlejšie sa adaptovať.

K tomu môžete využiť rôzne jazdecké denníky, vďaka ktorým budete mať vždy prehľad o vašich pokrokoch či úspechoch. Siahnite preto po obyčajnom diári alebo originálnym jazdeckým denníkom, ktorý je obohatený o rôzne citáty slávnych jazdcov a mnohé odporúčania.

Myslite

Inými slovami – plánujte! Rovnako na to môžete použiť zápisník, vďaka ktorému na nič nezabudnete. Vždy plánujte čo najviac do budúcna, čo je pre úspešné dosiahnutie cieľa nevyhnutné.

Po úspešnom plánovaní by ste mali pociťovať tri dojmy:

  • kôň mi rozumie,
  • kôň robí, čo od neho žiadam,
  • kôň robí, čo od neho žiadam tak, ako to chcem.

Využite pomoc

Tréningový plán si pokojne vypracujte na základe šablóny. Vďaka prehľadnosti a jednoduchého grafického spracovania sa vám jednotlivé úlohy budú plniť určite omnoho lepšie. Vždy sa však držte cieľa: Čo sa chcete naučiť? Čo chcete, aby ovládal váš kôň? Na základe toho si v tréningovom pláne zaznamenajte jednotlivé kroky.

Nižšie znázornený tréningový plán som pre vás vypracovala aj v pdf verzii s prázdnymi okienkami, aby ste si ho tak mohli prispôsobiť vašim potrebám 🙂

Vzor tréningového plánu na mieru

Páčil sa vám tento článok? Podnikáte? Máte záujem o kvalitnú tvorbu obsahu aj na vašom webe? Neváhajte ma kontaktovať!