Tetánia, ktorá je často zamieňaná za panickú poruchu, pričom tá patrí predovšetkým do rúk psychiatra, má svoje opodstatnenie. V každom prípade, nemusíte mať obavy. Tetanický syndróm rieši a lieči zväčša neurológ, ktorý si s vaším stavom poradí ľavou-zadnou. Aj keď sú prejavy nepríjemné, priam až na zbláznenie, nie ste blázon! Ste psychicky vyčerpaný človek.
Čo je neurogénna tetánia?
Doslovne ide o zvýšenú dráždivosť centrálneho nervového systému, čo môže mať súvis napríklad so stresom, inými neurologickými ochoreniami (epilepsia), poúrazovým stavom, psychickými poruchami, ale aj so samotnou chrbticou.
Neurogénna tetánia je teda veľmi nepríjemný syndróm, ktorý sprevádza rad fyzických, ale aj psychických príznakov, preto je často zamieňaný s panickou či úzkostnou poruchou, avšak neliečená tetánia môže vyústiť až do depresívneho stavu.
Kedy vzniká tetanický syndróm?
Najčastejšie sa tetanický syndróm vyskytuje u ľudí, ktorí sú pod vplyvom dlhodobého stresu, čiže prakticky u 95 % ľudí. Zväčša však tento syndróm postihuje mladé ženy v produktívnom veku, ktoré sú emočne vypäté alebo nedodržiavajú pravidelný prísun stravy a vody.
Tetániu však primárne vyvoláva nerovnováha (nedostatok) niektorých minerálov, najčastejšie však magnézia, vápnika, draslíka a sodíka. V tomto prípade ide o metabolickú tetániu.
Príznaky tetánie
Tetanický záchvat sprevádza rad veľmi nepríjemných príznakov, ktoré sú ľahko zameniteľné so záchvatom paniky, mozgovou mŕtvicou či infarktom myokardu, s čím následne súvisí aj sťažená diagnostika.
- celková nervozita a rozrušenie, nepokoj (syndróm nepokojných nôh);
- vnútorné napätie;
- chvenie;
- striedanie chladu a tepla;
- studený pot;
- dýchavičnosť;
- úzkosť;
- pocit na odpadnutie;
- tŕpnutie úst, nôh alebo končekov prstov;
- svalové kŕče;
- extrasystoly, tachykardia, búšenie srdca;
- tráviace ťažkosti – kŕče, hnačka, pocit na zvracanie a samotné zvracanie;
- pocit na zbláznenie, panika;
- poruchy spánku (nespavosť, nočné mory);
- u žien menštruačné problémy;
- migréna.
Diagnostika
Na úvod vás čaká návšteva praktického lekára. Len ten má právo odoslať vás za špecialistom, a to výhradne po dôkladnom zhodnotení vášho zdravotného stavu. Kým sa však potvrdí tetánia, s veľkou pravdepodobnosťou skončíte na vyšetrení u kardiológa, psychiatra či v ambulancii gastroenterológa. Každým vyšetrením ste však bližšie k účinnému liečeniu všetkých vašich nepríjemných prejavov.
Keď sa vám však napokon predsa len podarí dostať sa k neurológovi, vyhrali ste! Ten vás s najväčšou pravdepodobnosťou odošle na EMG test, ktorý odhalí vašu tetániu. EMG vyšetrenie zväčša zahŕňa aj hyperventilačný test, ktorý detekuje tetániu spôsobenú nesprávnym dýchaním. Nasledujú krvné testy, najmä však mineralogram, ktorý hodnotí množstvo minerálov v tele. Medzi nimi je aj vápnik či horčík – práve tieto minerály zväčša stoja za vznikom tetánie, ale len v prípade, že ich máte nedostatok.
Ako si pomôcť?
Spomaľte! Dbajte o svoje zdravie. Uvedomte si, že máte len to jedno. Avšak, aj napriek tomu, že sa tetánia na prvý pohľad môže javiť ako psychická porucha, existuje na ňu množstvo voľnopredajných liekov, ktoré nespôsobujú útlm, návyk či nepríjemné nežiaduce účinky.
Medzi takými je, samozrejme, preparát magnézia, vápnika či vitamínov skupiny B, ktoré majú významný vplyv na psychiku a nervovú odolnosť. Najvyhľadávanejšie sú teda Magnerot či Revitanerv.
Ak vás však tetánia natoľko vyčerpala, že jediné, po čom túžite, je maximálne uvoľnenie, môžete siahnuť po guajafenezíne (Guajacuran), ktorý má mierne tlmivé účinky. Guajacuran zároveň pôsobí na uvoľnenie chrbtice, čo určite ocenia tí, ktorí majú dlhodobo ortopedické ťažkosti.
Máte pocit, že to psychicky nezvládate? Skúste prírodné antidepresíva! Vďaka výťažkom z vybraných rastlín majú blahodarné účinky na nervovú sústavu, čo vám pri tetánii určite pomôže. Najlepšie sú Persen, Depress či Iperico.
Čo na to lekári?
Tetánia patrí predovšetkým do rúk neurológa. Podľa potreby (v extrémnych prípadoch) môže byť „tetanik“ odoslaný za odborníkom na duševné zdravie – psychiatrom, ktorý naordinuje sedatíva vo forme tabliet (antidepresíva).
Diagnostika tetánia spočíva v rôznych vyšetreniach, akými sú EMG test, mineralogram (odber krvi), EEG, ale aj kardiologické vyšetrenie (ECHO, EKG, holter). Málokto totiž vie, že prejavy tetánie či paniky môže mať na svedomí rozsiahla kardiologická diagnóza prolaps cípu mitrálnej chlopne (uvoľnená chlopňa).
Bežný záver však pozostáva z pravidelného dopĺňania potrebných minerálov vo vyšších dávkach, vyhýbania sa stresu a zdravej životosprávy. Prejavy tetánie zhoršuje napríklad aj fajčenie či pitie kofeínových nápojov.
Páčil sa vám tento článok? Podnikáte? Máte záujem o kvalitnú tvorbu obsahu aj na vašom webe? Neváhajte ma kontaktovať!