Starostlivosť o kone predstavuje veľmi náročnú aktivitu, ktorú je potrebné vykonávať pravidelne, svedomito a zodpovedne. Avšak, pokiaľ chcete vlastniť nielen fyzicky zdatného, ale aj vizuálne nádherného koňa, dôkladnej starostlivosti sa v žiadnom prípade nevyhnete.
Prvý kontakt
Ešte pred samotnou starostlivosťou musíte dodržať niekoľko zásad pri kontakte s koňom. Koňa, bez ohľadu na to, či vás v danom momente vidí alebo nie, musíte vždy osloviť. Predídete tak zbytočnému vyľakaniu koňa. Najlepšie je priblížiť sa zo strany, pričom podľa reakcie koňa presne zistíte, či si vás všimol, vďaka čomu zároveň budete mať neustále pod kontrolou jeho výraz. Čo sa týka strany, z ktorej ku koňovi pristúpiť, nezabúdajte, že je to vždy ľavá strana!
V prípade, že chcete koňa čistiť von alebo mimo boxu, nevyhnutnosťou je nasadenie ohlávky a správny spôsob priviazania koňa. Ohlávku je taktiež potrebné nasadiť z ľavej strany.
Nevyhnutné pomôcky
Mimochodom, pre praktické uschovanie a jednoduchšiu manipuláciu si čistiace potreby pre kone môžete ukladať do špeciálneho boxu či tašky na čistenie.
- žbiľko – odstraňuje odolné znečistenie koňa
- škrabák – slúži na čistenie kopýt
- stierka na pot – je len na vás, či sa rozhodnete pre kovovú alebo plastovú
- kefa na hrivu a chvost – áno, aj kone sa radi češú
- mäkká kefa – na dodatočné čistenie srsti
- olej – na záverečné ošetrenie kopýt
- 2 ks hubky – slúžia na čistenie s použitím vody
Tip!
Pri čistení koňa môžete na ochranu rúk použiť staré jazdecké rukavice. Predídete tak rôznym poraneniam či nečistote.
Čistenie kopýt
Málokto to však ovláda, ale pri čistení koní začíname vždy od miest, ktoré nie je vidieť – a to sú kopytá. Z ľavej strany postupne rukou hladkáme nohu koňa, ktorú chceme, aby kôň dvihol a dovolil nám tak vyčistiť mu ju. Rukou postupujeme vždy nižšie, až kým kôň nohu nedvihne – vtedy si ju prichytíme jednou rukou (môžeme si ju oprieť o koleno) a druhou začíname opatrne čistiť. Ak si nie ste niečím istí, nájdite si obrázok čistého kopyta a podľa neho vyčistite aj kopyto vášho koňa. Nie je to nič zložité, chce to najmä prax.
Olej na kopytá sa spravidla nanáša pri čistení po prechádzke, pričom sa v opačnom prípade môže poškodiť, nakoľko natreté kopyto neabsorbuje vlhkosť, tým pádom nie je pružné a odolné. Taktiež by sa naň usadilo mnoho rôznych vonkajších nečistôt, čím by olejovanie kopýt pred jazdou bolo zbytočné.
Čistenie srsti
Začíname z ľavej strany! Žbiľkom najskôr odstránime odolné nečistoty (prach, blato, hnoj). Najlepšie je začať od krku cez chrbát až po nohy a zadok. Žbiľkom koňa vždy čistíme krúživými pohybmi, ideálne pod miernym tlakom.
Mäkkou kefou sa napokon uhladí žbiľkom rozstrapatená srsť a vyčešú sa zvyšky vypadnutej srsti. Na záver pomôcky očistíme, a to buď oklepaním či vzájomným trením smerom od tela preč.
Česanie hrivy
Hrivu vždy sčešeme na jednu stranu krku koňa. Pri česaní zľahka hrivu vytrháme, čo však nepredstavuje problém – horšie je to s konským chvostom. Chvost je totiž na trhanie veľmi citlivý a trvá niekoľko rokov, kým dorastie.
Ideálne je v rámci každodennej starostlivosti chvost zľahka prečesať prstami rúk a odstrániť prípadné chuchvalce či seno. Ak je však chvost strapatý, na jeho uhladenie použijeme mäkkú kefu, ktorou starostlivosť o chvost zároveň ukončíme. Na trhu sú k dispozícii aj rôzne šampóny určené špeciálne na citlivý konský chvost, ktorý uľahčí rozčesávanie a dodá mu oslnivý lesk.
A čo hlava?
Zapamätajte si – žiaden kôň nemá rád čistenie hlavy, ale každý z nich si na to dokáže zvyknúť! Každopádne, nerobte nič nasilu. Na začiatok voľte malú mäkkú kefu a pomaly s ňou koňa oboznamujte. Všetky pohyby vykonávajte pomaly a vyhnite sa blízkosti očí. Chce to trpezlivosť, ale zvládnete to.
POZOR! NA ČISTENIE HLAVY NIKDY NEPOUŽÍVAME ŽBIĽKO!
Potrebujú kone sprchu?
Rovnako ako ľudia, aj konská pokožka občas potrebuje poriadnu dávku očisty. Všetky konské kúpele však praktizujte výhradne za teplého počasia! Pripravte si vedro s vodou (prípadne šampónom) a dve hubky. Jedna z hubiek slúži na čistenie okolia očí a ich kútikov, druhá na konský zadok (áno, aj starostlivosť o kone má dve strany).
Po letnom jazdení môžete koňom dopriať aj priamy prúd vody mierený najmä na kopytá a nohy. Ak si trúfnete, môžete skúsiť koňa namočiť celého, okrem hlavy. Mokrého koňa neskôr zbavte nadbytočnej vody stierkou na pot.
Kŕmenie a napájanie koní
V rámci kŕmenia koní nezabúdajte na základy – ovos a seno. Ovos je najlepšie koňom podávať stlačený, vďaka čomu je ľahšie stráviteľný. Potrebné množstvo krmiva pre kone závisí od ich plemena, veľkosti a vydanej energie (športové kone potrebujú viac krmiva).
V prípade veľkého koňa, ktorý denne vynakladá množstvo energie, budete potrebovať:
- 5 kg ovos
- 5 kg seno
- 5 kg slama
To všetko je potrebné rozdeliť na tri rovnaké denné dávky.
A čo voda? Po takom výdatnom jedle kone skôr či neskôr pocítia obrovský smäd. A obzvlášť, ak je vonku + 40°C = kôň v tropických teplotách dokáže vypiť až 70 litrov vody denne. Čerstvú vodu by kone aj v chladnom období mali dostať minimálne trikrát denne.
Pre doplnenie živín existujú na trhu rôzne doplnky výživy s obsahom minerálov a vitamínov, ktoré pracovité kone potrebujú pravidelne dopĺňať.
Starostlivosť o box
Ráno v stajni vyzerá nasledovne: kŕmenie, napájanie, kydanie hnoja. Na raňajky kone zvyčajne dostanú porciu sena. To ich dokonale pripraví na nevyhnutné aktivity počas dňa. Neskôr sa do sena pridá aj jadro (ovos). Doplníme, prípadne podľa znečistenia vymeníme vodu.
Nezabúdajte na pravidelné kontrolovanie stavu vody a jej neustále dopĺňanie!
Následne sa chopíme fúrika, lopaty a vidiel. Platí pravidlo, že všetká podstieľka, ktorá je akýmkoľvek spôsobom znečistená, mokrá či je zmenenej farby, musí preč. Znečistenú slamu odvezieme fúrikom na na to vyhradené miesto. Voľné miesta v boxe doplníme čistou, suchou podstieľkou.
Na záver je nutné (a to veľmi často) celú stajňu pozametať. Je nevyhnutné, aby hlavná stajňová ulička zostávala neustále čistá. Čistenie koní prichádza tak na rad až po zametaní. A taktiež po výdatných raňajkách 🙂
Páčil sa vám tento článok? Podnikáte? Máte záujem o kvalitnú tvorbu obsahu aj na vašom webe? Neváhajte ma kontaktovať!