Dnešná doba je z pohľadu pracovných ponúk veľmi biedna. Na uplatnenie zväčša nestačí už ani maturita. Avšak, jedno z povolaní predsa len zostalo pre nejedného uchádzača atraktívne – vodič autobusu. Ako sa ním stať a čo je nutné spĺňať sa dozviete v mojom článku.
Autoškola
Prihláste sa na kurz v ľubovoľnej autoškole, ktorá takýto kurz ponúka. Opäť vás čaká teoretická a praktická skúška, kde budete musieť preukázať svoje schopnosti, ktoré sú neodmysliteľným predpokladom na to, aby ste sa mohli stať plnohodnotným vodičom autobusu.
POZOR! Žiadateľ vodičského oprávnenia skupiny D (prípadne C, D1, E, T alebo A) musí byť držiteľom vodičského oprávnenia skupiny AM, B1, B.
Psychická spôsobilosť
Ako budúci vodič autobusu ste povinný absolvovať špeciálne psychologické vyšetrenie. To pozostáva z pomerne krátkeho osobnostného dotazníka a skúšky reflexov. Cena vyšetrenia u dopravného psychológa sa pohybuje okolo 70 eur.
Po úspešnom absolvovaní psychotestov u dopravného psychológa vám bude vystavená kartička psychickej spôsobilosti, ktorú musíte predložiť pracovníkovi klientskeho centra pri žiadaní rozšíreného vodičského preukazu.
Zdravotná spôsobilosť
U praktického lekára vás čaká v podstate to isté, čo na preventívnej prehliadke – skúška zraku, odber biologického materiálu (krv, moč), vyšetrenie krvného tlaku… Za to všetko zaplatíte od 20 do 40 eur. Nezabudnite, že zdravotná prehliadka musí byť podložená psychickou spôsobilosťou, preto si ju nechajte až na samotný koniec.
Vodičské oprávnenie
Po obdržaní kartičiek zdravotnej a psychickej spôsobilosti môžete navštíviť klientske centrum, kde vám váš aktuálny vodičský preukaz vymenia za rozšírený. K tomu budete zároveň dokladať potvrdenie dopravného policajta o úspešnom absolvovaní vodičského kurzu. Bezplatne bude váš nový vodičský preukaz vyhotovený do 30 kalendárnych dní.
KKV
Ako profesionálny vodič sa nezaobídete bez kvalifikačnej karty vodiča. Zväčša sa kurz absolvuje v autoškole, či v špeciálnom školiacom stredisku. Kurz pozostáva z teoretickej výučby technického charakteru, ako aj platnej legislatívy osobnej a nákladnej dopravy. Kvalifikačnej karte vodiča sa preto nevyhne ani vodič nákladnej dopravy.
Na základe KKV môžete dodatočne žiadať o tachografovú kartu, pokiaľ sa chystáte v osobnej doprave podnikať s vlastným motorovým vozidlom.
Vedeli ste, že…
…na Slovensku existujú zatiaľ dve autoškoly, ktoré ponúkajú vodičský kurz výhradne na skupinu D1? D1 je malý autobus (mikrobus) s počtom miest do 16 vrátane vodiča. S touto podskupinou sa však spája aj vodičské oprávnenie skupiny T, ktoré vás oprávňuje viesť aj motorové vozidlo – traktor. Vodičské oprávnenie podskupiny D1 musí byť taktiež podložené kvalifikačnou kartou vodiča. Ako vodič D1 sa uplatníte najmä v medzinárodnej doprave (taxislužba pre opatrovateľky).
Bezúhonnosť
Samozrejmosťou je aj čistý register trestov a bezúhonnosť. Predsa vás čaká práca s ľuďmi, pričom musíte vystupovať na úrovni a náležite sa obliekať do čistej uniformy pridelenej dopravným podnikom. Práca s ľuďmi je síce náročná, ale v tomto prípade ide o najviac socializovanú pracovnú pozíciu, ktorá je v dnešnom svete nenahraditeľná. Autobusová doprava nie je zatiaľ nahradená umelou inteligenciou, čo predstavuje istotu a spoľahlivosť.
Páčil sa vám tento článok? Podnikáte? Máte záujem o kvalitnú tvorbu obsahu aj na vašom webe? Neváhajte ma kontaktovať!