Dionaea muscipula alebo aj Mucholapka podivná

11 februára, 2023 • Vychytávky do domácností • 2131

Mäsožravé rastliny sú obľúbené najmä u detí, pričom ide o naozaj fascinujúcu rastlinu. Na starostlivosť a údržbu nie je príliš náročná, je však potrebné dodržiavať niekoľko zásad, vďaka čomu Mucholapka dokáže vydržať naozaj dlho. Dlhou životnosťou tak nebude tešiť iba vás, ale i vaše ratolesti.

Základom je pôda

Mucholapka vám bude nesmierne vďačná, ak jej doprajete zeminu v podobe rašeliny v kombinácii s perlitom (3:1). Vďaka tejto zmesi bude substrát priedušný a dodá rastlinke potrebné živiny a dostatočnú vlhkosť po dlhú dobu. Na základe stavu samotného substrátu neskôr prispôsobujeme presádzanie Mucholapky.

Pozor na zálievku

Zabudnite na tvrdú vodu z vodovodu! Mäsožravka priam miluje dažďovú vodu. Ak ju však nemáte, jej potreby uspokojíte aj mäkkou, destilovanou vodou izbovej teploty. V jednoduchosti, voda určená na zálievku mäsožravej rastliny by mala byť 100 % bez obsahu soli a minerálov.

Počas kvitnutia (na prelome jar/leto) nalejte do podmisky hladinu vo výške 1,5 cm a takto ju neustále udržiavajte. Taktiež nič nepokazíte rosením zvrchu aspoň raz týždenne.

Počas chladným mesiacov dbajte len o dostatočnú vlhkosť substrátu. Pozor, aby v žiadnom prípade úplne nevyschol. Za žiadnych okolností však nedopusťte, aby kvetináč plával vo vode!

Viete, že

Mucholapka po zaklapnutí pascí naďalej monitoruje pohyb. Ak teda chytí muchu, tá sa bude neustále hýbať, vďaka čomu rastlina zistí, že jej úlovok je správny. Pasce sa ešte viac zaklapnú a nasleduje vypustenie (pre človeka neškodnej) tráviacej tekutiny, ktoré uväzneného živočícha rozleptá. Rastlina ho tak neskôr dokáže stráviť. Takéto usmrtenie trvá niekoľko hodín a smrť nastáva najmä udusením uloveného hmyzu.

Kam s rastlinou

Jednoznačne odporúčam, aby ste mäsožravej rastline dopriali dostatok prirodzeného svetla v podobe slnečného žiarenia. Je v podstate jedno, aké miesto jej vo svojej domácnosti vyhradíte, pokiaľ bude mať pravidelný prísun slniečka, bude šťastná.

Čo sa týka vhodného kvetináča, snažte sa voliť plastové kvetináče optimálneho priemeru s podmiskou. Hĺbka kvetináča by mala za ideálnych podmienok dosahovať cca 9 cm.

S presádzaním opatrne

Dionaea muscipula by sa mala presádzať raz za 2-3 roky skoro na jar. Kvet pred každým presádzaním odstráňte – mohlo by to mať fatálne následky. Na presadenie vždy použite kvetináč rovnakej hĺbky.

Návod ako presadiť mäsožravku Dionaea muscipula

Proces presádzania nie je ani zďaleka náročný. Jednoducho sa snažte čo najopatrnejšie vybrať mäsožravku z pôvodného kvetináča (vlhký substrát vám bude určite nápomocný). Ak vám to však nepôjde, kvetináč jednoducho rozrežte či prestrihnite – pozor na korienky! Taktiež sa snažte nedráždiť pasce.

Následne rastlinu jemne oklepte tak, aby ste mali dokonalý rozhľad na korienky a tie poškodené odstráňte. Rovnako tak zbavte Mucholapku čiernych pascí a skontrolujte jej celkový stav. Ak sa vám rastlinka zdá vizuálne v poriadku, môžete sa pustiť do prípravy novej pôdy.

Do nového kvetináča si na dno pripravte perlit, ktorý slúži ako drenáž. Zvyšok doplňte klasickou rašelinou, ktorú následne trochu prelejte. Do stredu rašeliny urobte hlbokú dieru. Mäsožravku potom vložte až na dno kvetináča. Prstami udupte rašelinu okolo rastlinky, čím nadobudne lepšiu stabilitu.

Znásobte ju!

Ide to veľmi ľahko – delením listových odrezkov či trsov! Jednoducho odtrhnite staré listy vrátane pasce a spodnej bielej časti. Tento odrezok následne položte na vlhký substrát. Do niekoľkých týždňov sa začnú tvoriť nové mäsožravky.

A čo hnojenie?

Mäsožravku nikdy nehnojíme! Keďže ide o exotickú rastlinu, bohato jej stačí perlit, rašelina a dostatok mäkkej dažďovej vody.

Náchylnosť na choroby

Najväčšou slabinou mäsožravých rastlín nie sú choroby, ale drobné mušky, ktoré do substrátu kladú vajíčka. Z nich sa následne liahnu larvy, ktoré postupom času usmrcujú rastlinu, a to požieraním korienkov.

Mucholapka podivná a zazimovanie

V prvom rade rastlinku preneste do chladnejšieho prostredia (pivnica, skleník, veranda). Optimálna teplota prostredia by sa v období zazimovania rastliny mala pohybovať od 5°C do 10°C. Ak však bývate v byte a žiadne chladné miesto k dispozícii nemáte, umiestnite rastlinku na južný parapet, vďaka čomu jej tak doprajete slnečné svetlo nepretržite minimálne pol dňa, čo jej rozhodne prospeje.

Všeobecne platí, čím nižšia teplota, tým menšia potreba svetla. Ak teploty dosahujú 0°C, Mucholapka tak dokáže úspešne prezimovať aj v úplnej tme. Poniektorí ju nechávajú prezimovať dokonca v chladničke.

Prikrmovanie – áno či nie?

Veľa závisí od umiestnenia rastliny. Pokiaľ je mäsožravka bezprostredne vonku, denne má dokonca niekoľko perfektných príležitostí uloviť si svoju korisť aj sama. Pestovatelia žijúci v byte však majú povolenú maximálne 1 muchu raz mesačne!

Svoju Mucholapku nemusíte kŕmiť výhradne muchami, veľkosť podávaného hmyzu by však veľkosť muchy presiahnuť nemala. Ak však chcete svoju mäsožravú rastlinu šetriť, násilné prikrmovanie nie je vôbec nutné.

Zlaté pravidlá čo robiť a nerobiť v rámci starostlivosti o Mucholapku podivnú

Mucholapka zbožňuje

  • špeciálny substrát
  • odstátu vodu izbovej teploty
  • svetlo
  • pravidelný prísun čerstvého vzduchu
  • v období kvitnutia odstránenie kvetu (vyčerpáva rastlinu, zvyšuje riziko úhynu)

Mucholapka neznáša

  • zalievanie zvrchu
  • tvrdú vodu
  • prikrmovanie
  • hnojenie
  • priame slnko

Páčil sa vám tento článok? Podnikáte? Máte záujem o kvalitnú tvorbu obsahu aj na vašom webe? Neváhajte ma kontaktovať!