Kedy navštíviť ambulanciu imunoalergológa?

11 júla, 2023 • Zdravie • 264

Dnešná doba so sebou prináša aj mnohé riziká, medzi ktoré patrí napríklad hektický životný štýl, stres, nevhodné stravovanie či smog. Ak vás trápi časté kýchanie, slzenie a pálenie očí, svrbenie a opuch tváre či hrdla, kožné prejavy, nevoľnosť po určitých druhoch jedla alebo chronické či opakujúce sa zápaly vrátane zápalov močového mechúra (cystitída), obráťte sa na imunoalergológa!

Podozrivé príznaky

Ako väčšina chorôb, tak aj choroby súvisiace s oslabenou imunitou sprevádza určitý rad príznakov, ktoré neradno podceňovať. V prípade akýchkoľvek neistôt ohľadom zdravotného stavu neváhajte a obráťte sa na lekára čo najskôr!

V extrémnych prípadoch hrozí anafylaktický šok, čo je život ohrozujúci stav, kde niekedy výhradne tzv. adrenalínové pero predstavuje nevyhnutnú záchranu do privolania záchrannej služby. Tieto závažné formy alergickej reakcie sú zväčša spojené s nežiadúcimi účinkami niektorých liekov či uštipnutím hmyzom.

Alergia

Alergia sa radí medzi civilizačné ochorenia, kedy nemať alergiu je naozaj vzácnosť. Najčastejšie však ide o alergie na srsť (mačka, pes, kôň), perie, plesne, prach, peľ, skoré a neskoré trávy, stromy, rastliny či hmyz.

Existuje rad alergických príznakov, preto hodlám spomenúť len tie, ktoré naozaj neradno brať na ľahkú váhu:

  • časté kýchanie;
  • vodnatý výtok z nosa;
  • slzenie, pálenie, svrbenie a začervenanie očí;
  • svrbenie pokožky či slizníc (hrdlo, nos);
  • opuch;
  • pupence;
  • únava;
  • piskot na prieduškách;
  • pocit sťaženého dýchania;
  • neutíchajúci kašeľ;
  • svalová slabosť;
  • časté nachladnutie;
  • niekedy sa môže pridružiť zvýšená telesná teplota (alergický zápal priedušiek).

Potravinová intolerancia

Žiaľ, svet nie je len o znečistenom ovzduší, ale aj o nezdravých potravinách. Pesticídy, fast foody či iné formy spracovania potravín nepriaznivo vplývajú na celkové zdravie človeka, čo sa neskôr odzrkadlí vo forme potravinovej intolerancie.

Medzi najväčšie alergény spomedzi potravín radíme orechy, jahody, lepok (bezlepková diéta, celiakia), tropické ovocie, citrusy, ale aj mlieko (laktózová intolerancia) či kávu (histamínová intolerancia).

Laktózová intolerancia sa zväčša prejavuje takmer ihneď po konzumácii mlieka, potraviny či lieku s obsahom laktózy. Ide teda o poruchu štiepenia (trávenia) laktózy (mliečneho cukru). Aj keď to môže znieť neuveriteľne, laktózovou intoleranciou (keďže sa prejavuje najmä tráviacimi ťažkosťami) sa zaoberá špecialista – gastroenterológ.

Histamínová intolerancia môže mať podobné príznaky ako infarkt, tetanický záchvat či panický atak. Prejavuje sa najmä búšením srdca, tachykardiou, arytmiou, striedaním návalov tepla a zimnice, potením rúk, triaškou a celkovou slabosťou. V tomto prípade je potrebné napiť sa dostatočného množstva čistej vody a na najbližšej kontrole oboznámiť svojho lekára o tejto nepríjemnej príhode.

Test histamínovej intolerancie pozostáva z odberu krvi na HIT.

Koža

Niektoré alergické reakcie sa môžu prejaviť aj na samotnej pokožke. medzi najčastejšie však patrí štípanec od drobného hmyzu, začervenanie, opuch či rôzne svrbiace pupence. Závažnejšie formy alergických reakcií súvisia so žihľavkou či rozsiahlym ekzémom.

Rozhodne sa neodporúča akékoľvek kožné alergické prejavy škriabať, pričom si ich môžete krvou rozniesť do celého tela! Ak váš lekár neodporúča inak, na mierne alergické prejavy na koži môžete siahnuť po voľnopredajných antihistaminikách (Fenistil).

Astma

Astma predstavuje zápalové ochorenie dolných dýchacích ciest, ktoré vzniká buď z dôvodu nezdravého životného štýlu (fajčenie, práca v prašnom prostredí) alebo neliečenej alergie. Taktiež sa astma môže dediť, čiže ak máte v rodine astmatikov, nezabudnite o tom oboznámiť svojho ošetrujúceho lekára. Astma, ak sa podchytí včas, je dobre regulovaná vhodnými liekmi, ktoré bránia vzniku astmatického záchvatu, ktorý nemusí skončiť vždy šťastne.

V rámci diagnostiky astmy vás čaká vyšetrenie zvané spirometria – týmto vyšetrením sa hodnotí kapacita vašich pľúc, pričom na vyhodnotenie „testu“ je nutná konzultácia s imunoalergológom. Toto vyšetrenie nie je bolestivé, pre niekoho však trochu nepríjemné, keďže prebieha za pomoci štipca na nose, ktorý vám znemožňuje dýchať nosom a zároveň musíte maximálne dýchať a z plných pľúc (doslova) fúkať.

Astmatický záchvat

Azda najhorší pocit v živote človeka je, keď je vôkol neho množstvo kyslíka, ale telo mu nedovolí nadýchnuť sa. Ak sa u pacienta diagnostikuje astma, ako prvá pomoc sa zväčša siaha po inhalačnom spreji zvanom Ventolin, avšak pre podpornú liečbu sú tu aj rôzne iné inhalačné spreje, ktoré nielen potláčajú prejavy astmatických záchvatov, ale aj liečia samotný astmatický zápal dolných dýchacích ciest.

Pozor! Častokrát je astmatický záchvat považovaný (zo strany laika) za panický atak, kde sú príznaky ako dýchavičnosť, ťažoba na hrudníku a tachykardia podobné. Ak sa však jedná o dýchanie, nikdy by ste nemali čakať na zázrak. Preto, ak nemáte poruke inhalátor a neviete dýchať (dusíte sa), urýchlene volajte 112!

Rodinná anamnéza

Na tom, či sa u vás prejaví alergia, astma alebo potravinová intolerancia sa z veľkej časti podieľa aj samotná genetika. Otázky lekára typu: „Alergie v rodine?“ sú v tomto prípade rozhodne namieste a preto by vás to nemalo v žiadnom prípade zaskočiť.

Pozor! Astma môže vzniknúť aj vtedy, ak žena aktívne, ale aj pasívne fajčí počas tehotenstva, kde sa astma prejaví práve u plodu matky. Preto si dvakrát rozmyslite, či budete v tehotenstve fajčiť a zdržiavať sa v prašnom či inak znečistenom prostredí.

Iné chronické ochorenia a imunita

Návštevu imunoalergológa by ste rozhodne nemali odkladať ani v prípade iných ťažkostí, napríklad pri opakovaných či recidivujúcich zápaloch močových, ale aj horných dýchacích ciest. Keďže všetky chronické zápalové stavy často súvisia s obranyschopnosťou organizmu (imunitou), zásah imunoalergológa je v tomto prípade priam nevyhnutný.

Cystitída sledovaná špecialistom – urológom, pri ktorej nezaberá antibiotická liečba, je skôr či neskôr odkázaná na pomoc imunoalergológa. Ten zväčša volí cestu tzv. imunoterapiou, kde sa využíva napríklad Uro-Vaxom.

V extrémnejších prípadoch je namieste odoslať pacienta na cystoskopické vyšetrenie,kde sa prípadne odstránia zápalové ložiská a nasadí vhodná liečba (šitá na mieru danému pacientovi). Posledná možnosť je pre pacienta nákladná, avšak 100 % účinná. Vyvinutie vakcíny na základe konkrétnej baktérie vykultivovanej z danej vzorky konkrétneho pacienta. Cena tejto vakcíny sa pohybuje od 80 do 100 eur.


Páčil sa vám tento článok? Podnikáte? Máte záujem o kvalitnú tvorbu obsahu aj na vašom webe? Neváhajte ma kontaktovať!