Chcete si kúpiť koňa? Najprv si položte pár dôležitých otázok

11 júla, 2022 • Jazdectvo • 480

Tento článok môže byť nápomocný najmä pre ľudí, ktorí chcú ísť do kúpy koňa na vlastnú päsť a nemajú v okolí nikoho známeho, kto by im v tomto smere vedel poradiť/pomôcť. Existuje však mnoho vecí, ktoré by ste mali pred samotnou kúpou vlastného koníka zvážiť a až následne, keď si budete 100 % istí, sa do toho môžete s chuťou vrhnúť.

Základné otázky, na ktoré musíte vedieť odpovedať

Pokiaľ nebudete mať jasno v týchto veciach, žiaľ, nebude možné zadovážiť si koníka, keďže nebudete schopní sa oňho náležite postarať a zabezpečiť ho. Preto odpovedajte úprimne a sústreďte sa pri tom na svoju momentálnu situáciu. Pokiaľ koníka naozaj chcete, jedného dňa ho mať budete. Úprimné odpovede na tieto otázky vám však prezradia, či skôr alebo neskôr.

Kde chcem koňa mať?

Na túto najpodstatnejšiu otázku musíte mať odpoveď okamžite. Určite nie je jedno, kde chcete koňa chovať – na to čoskoro prídete. Stále však platí, že všetko má svoje výhody aj nevýhody.

Vlastný dom

Pri domácom chovaní koňa by vás síce obišli mesačné náklady za ustajnenie, čo je jednou z najväčších položiek pri vlastnení koňa, avšak na druhej strane to má, naopak, kopec negatív:

 • je potrebný veľký pozemok pre výbeh a pastvinu
 • nutné pravidelné vynášanie hnoja na vlastné náklady
 • sólo nestačí, potrebujete minimálne o jedného koňa viac

Ustajnenie

Síce máte mesačné výdavky cca vo výške mesačnej splátky hypotéky na bývanie, na druhej strane viac-menej nemáte starosť. O koňa sa vám stará personál (výbeh, napájanie, kŕmenie). Čistenie, tréning, jazdenie a lonžovanie je už len na vás. Dokonca existujú rôzne žrebčince, kde máte v rámci mesačných nákladov za ustajnenie zahrnuté aj doplnkové služby, akými sú kováč či dokonca veterinár.

Drobný fígeľ

Logicky, vlastnenie koňa predstavuje nemalé, pravidelné výdavky. Ochotný pomocník, ktorý by si vášho koňa bol ochotný najať, by vám mohol ušetriť čas, ktorý investujete do zarábania peňazí, ktoré vám dokážu zabezpečiť bezproblémový život s koňom.

Mám ochotného veterinára v okolí, ktorý so mnou pôjde na prvú obhliadku?

V žiadnom prípade by ste nemali kupovať koňa sami. Vždy pred obhliadkou oslovte skúseného človeka s prosbou, nech vám pomôže správne si vybrať.

Je namieste osloviť a ideálne priviesť hneď viacero ľudí:

 • tréner
 • kováč
 • veterinár

Na aký účel chcem koňa?

Bez ohľadu na to, či chcete koňa len na rekreačné jazdenie alebo si sním predstavujete vyhrávať drezúry či parkúrové súťaže, vždy pri kúpe riešte najmä jeho celkový zdravotný stav!

Mesačné náklady za koňa

Prichádza na rad asi tá najmenej príjemná položka. Pokiaľ nebudete rozumne „gazdovať“, nebudete si môcť toto majestátne zviera dovoliť. V opačnom prípade by vás totálne zruinovalo a mohla by nastať situácia, kedy by ste prišli o všetko.

Bez ohľadu na to, kde koňa chcete chovať a na aké účely, mesačne si pripravte minimálne 500 €. Určite miniete menej, avšak zvyšok odložíte do rezervy. Vďaka tomuto postupu sa nebudete musieť báť žiadnych nečakaných situácií, kedy by vás za iných okolností prekvapilo nečakané veterinárne vyšetrenie.

A čo rezerva?

Keďže nikto nemôže vedieť, čo bude, je potrebné uvažovať rozumne a vždy mať dostatočnú rezervu. Čo sa týka vlastnenia koňa, väčšinou môže nečakane nastať nejaký úraz či choroba, čo si bude vyžadovať okamžité veterinárne ošetrenie.

Ideálne je preto mať v rezerve aspoň 1 000 €, ktoré by (dnes) mali pokryť náročnejšiu operáciu koňa. Pretože stať sa môže hocičo…

Vytvorte si finančný plán

Najlepšie urobíte, ak si vytvoríte tabuľku, ktorá bude obsahovať váš stály príjem, nevyhnutné náklady (bývanie, energie, strava), ľubovoľné náklady (auto, cigarety, štúdium) a k tomu zakomponujte výdavky na koňa. Všetko sa bude v konečnom dôsledku odvíjať od vášho príjmu.

Tak? Koľko peňazí sa vám mesačne reálne zvýši? Nezabúdajte, že musíte mať rezervu nielen na koňa, ale aj na rôzne produkty v oblasti domácnosti, ktoré sa zvyčajne kazia v najnevhodnejšiu chvíľu.

Must have potreby

Ide o výstroj, bez ktorej sa ako jazdec a majiteľ koňa nezaobídete.

Jazdecké potreby pre koňa (základné)

 • kefa
 • žbiľko
 • škrabák
 • podsedlovka
 • baranček
 • sedlo
 • strmene
 • strmeňové remene
 • ohlávka
 • uzda
 • zubadlo
 • stajňová deka

Jazdecké potreby pre jazdca

 • rajtky – najlepšie sú s celokoženým či moderným silikónovým sedom
 • jazdecké tričko
 • jazdecké čižmy alebo topánky – vysoké čižmy pod kolená stabilizujú polohu v sedle
 • jazdecká prilba
 • bičík – na trhu je k dispozícii viacero druhov, závisí od účelu využitia
 • jazdecké rukavice
 • korytnačka (pre deti)

Ceny za jazdecké potreby sa veľmi líšia. Závisí najmä od kvality a značky.

TIP!

Na začiatok určite odporúčam nosené, ale cenovo dostupné jazdecké doplnky z rôznych bazárov. A ak sa nechystáte na preteky, značkové a cenovo prehnané potreby vôbec neriešte. A špeciálne jazdecké tričko nahraďte obyčajným tričkom, v ktorom sa cítite pohodlne – už máte minimálne 10 € ušetrených 🙂

Aké máte možnosti?

Vždy existuje viacero možností, vďaka ktorým si dokážete splniť sen a to aj za menšiu „obeť“. V prípade, že ste na základe tohto článku dospeli k záveru, že vlastniť koňa nie je pre vás a to či už z finančného alebo časového hľadiska, mám pre vás riešenie!

Pre úplných začiatočníkov

Začnite pravidelnými lekciami v jazdeckej škole. Finančne to bude určite menej náročné, zároveň sa tak naučíte výborne jazdiť a v budúcnosti tak už budete prepravení na vlastného koňa.

Druhou možnosťou je prejsť priamo do tuhého, no s ušetrenou peňaženkou. Hovorím o prenájme koňa, pričom sa nemusíte s majiteľom dohodnúť výhradne na 50/50, ale napríklad 20/80 – to už závisí od vášho času a chuti do toho vložiť. No pamätajte, o prenajatého koňa sa staráte rovnako ako by ste sa starali o svojho, rozdiel je len v majiteľovi, preto budete potrebovať ovládať techniku ako koňa bezpečne vystrojiť. Taktiež budete potrebovať vlastné jazdecké potreby pre jazdca, ktoré som spomínala vyššie.

Pre samostatných jazdcov

Situácia v tomto prípade závisí od toho, kedy ste poslednýkrát sedeli v sedle. Ak si neveríte, napríklad z dôvodu dlhodobej absencie jazdenia, investujte do pár „kondičných“ jázd na rozcvičku. Dodá vám to potrebnú sebadôveru a pripraví na vlastného koňa.

Ak si však trúfate, že to zvládnete a hodnotíte sa za dobrého jazdca, začnite prenájmom. Nikdy nekupujte vlastného koňa v predstihu! Najprv musíte mať naozaj vo všetkom istotu a popremýšľať aj nad situáciou „Čo, ak prídem o príjem?“. Počítajte jednoducho so všetkým – menšia šanca, že vás situácia nemilo prekvapí…

Rada na záver

Ak premýšľate ekonomicky a chcete sa vydať cestou investície, pouvažujte o kúpe a následnom prenájme. Zároveň, táto možnosť predstavuje zlatú strednú cestu, kedy budete vlastniť koňa, ale celkové náklady omnoho znížite, vďaka čomu si určite dokážete splniť sen aj z mála peňazí.

Mnoho mladých jazdcov čaká na príležitosť najať si koňa, avšak málokto ponúka takúto možnosť. Preto, ak sa vám podarí nájsť dobrú dušičku, myslite na to, že sa vám táto osôbka stará o koníka, pomáha vám finančne prispieť a šetrí váš drahocenný čas. Preto si toho človeka vážte a zdieľajte spolu jedno sedlo v priateľskom duchu 🙂


Páčil sa vám tento článok? Podnikáte? Máte záujem o kvalitnú tvorbu obsahu aj na vašom webe? Neváhajte ma kontaktovať!