Čo je hyperprolaktinémia?

10 júla, 2023 • Zdravie • 355

Ako zo samotného názvu vyplýva, ide o nadmerné vylučovanie hormónu prolaktín hypofýzou, ktorá sa nachádza na zadnej spodnej časti mozgu – podmozgová žľaza. V niektorých prípadoch nadmerná produkcia prolaktínu poukazuje na prolaktinóm, čo je drobný nádor hypofýzy, ktorého liečba spočíva v nasadení bromokriptínu, v extrémnych prípadoch chirurgickom zákroku.

Príznaky hyperprolaktinémie

Aj keď sme ľudia, každý z nás je iný. Preto sa vás môžu týkať všetky, ale aj výhradne zopár z nižšie uvedených príznakov. Prvoradé je všímať si signály vášho tela a nezanedbávať zdravotnú starostlivosť!

Medzi najčastejšie príznaky hyperprolaktinémie patrí:

  • galaktorea (sekrécia z bradaviek pripomínajúca kolostrum);
  • zväčšené prsníky (aj u mužov);
  • mastodýnia (bolesť prsníkov);
  • zvýšená hladina prolaktínu v krvi;
  • časté bolesti hlavy;
  • neplodnosť;
  • anovulačné cykly.

Diagnostika

Najčastejšie využívanými diagnostickými metódami sú najmä odbery biologického materiálu (za ideálnych podmienok), v prípade potreby aj vyobrazovacie metódy (MRI, CT). Magnetická rezonancia/CT vyšetrenie slúži na diagnostiku prípadných nádorov, v tomto prípade prolaktinómu.

Jedná sa o malý nádor hypofýzy, ktorý je zodpovedný za nadmernú tvorbu a vylučovanie hormónu prolaktín do krvi. To sa neskôr prejaví vyššie uvedenými príznakmi, ktoré by ste rozhodne nemali ignorovať.

Bežne sa však tento nádor u pacientov nepotvrdí. Lekár preto začne hľadať príčinu inde – tehotenstvo, stres, fyzická námaha, u žien dokonca nevhodne padnúca podprsenka.

V rámci diagnostiky je taktiež vhodné navštíviť gynekológa, ktorý vás s najväčšou pravdepodobnosťou odošle aj na USG vyšetrenie prsníkov. Príčiny neplodnosti bez potvrdenia zvýšenej hladiny prolaktínu konzultujte taktiež v ambulancii gynekológa.

Prolaktín – ako sa pripraviť na odber krvi?

Odber krvi na prolaktín je veľmi špecifický a zahŕňa isté obmedzenia v porovnaní s „bežnými“ odbermi. Ak má byť hodnota nameraného prolaktínu vo vašej krvi čo najdôveryhodnejšia, pred samotným odberom musíte dodržať isté zásady:

  1. Ráno pred odberom sa vyhýbajte sprche.
  2. Obmedzte dráždenie a stimuláciu bradaviek.
  3. Nestresujte! Ak máte strach z odberu krvi, oboznámte o tom zdravotnú sestru. Snažte sa upokojiť!
  4. Vyhnite sa pohlavnému styku niekoľko hodín pred odberom.
  5. 24 hodín pred odberom krvi na prolaktín nešportujte, nenamáhajte sa – relaxujte.
  6. Vynechajte mastné a ťažké jedlá vrátane alkoholu. Pite čistú vodu, jedzte zdravo, žite zdravo!

Odber krvi na stanovenie hladiny prolaktínu sa zväčša vykonáva na 3.-5. deň menštruačného cyklu.

Liečba

Na zníženie nadmerného množstva prolaktínu v krvi lekári volia predovšetkým lieky zo skupiny bromokriptínov (napríklad Medocriptine). Tie nielen znižujú množstvo prolaktínu v krvi, zároveň liečia prípadný prolaktinóm hypofýzy. Časom sa denná dávka liečiva postupne znižuje až do jej úplného vysadenia.

U pacienta, ktorému bol diagnostikovaný prolaktinóm, avšak medikamentózna liečba neprináša žiadané výsledky, volí sa zásah chirurga – operácia hypofýzy. Tá však môže mať za následok narušenie tvorby ostatných hormónov, preto je namieste pravidelné sledovanie stavu pacienta a jeho hormonálneho profilu.

Pomôže HAK (hormonálna antikoncepcia)?

Aj keď je známe, že hormonálna antikoncepcia optimalizuje hormonálnu rovnováhu, nie je to vždy pravidlo. Niekomu pri hormonálnej nerovnováhe nepomôže nič iné, inému, naopak, ešte viac pohorší.

Z vlastnej skúsenosti však viem, že mne HAK v tejto veci nesadla. Bolesti prsníkov, ktoré ma predtým trápili výhradne v rámci PMS (tie boli naozaj neznesiteľné, až som skončila v rukách onkochirurga), počas užívania HAK neutíchali počas celých mesiacov – až kým som toto kontraceptívum vysadila.

Prírodou proti hyperprolaktinémii

Mastodynon

Spoločnosť Bionorica vyvinula prírodné riešenie vyrobené špeciálne na mieru ženám, ktoré trápi mastodýnia v rámci PMS – Matodynon. Mastodynon na trhu nájdete vo forme kvapiek, ktoré sa užívajú dvakrát denne (ráno a večer) po 30 kvapiek. Užívanie Mastodynon-u by nemalo trvať kratšie ako 3 mesiace.

Keďže Mastodynon obsahuje 53 % etanolu, môže nepriaznivo ovplyvniť vašu pozornosť (vedenie vozidla, obsluha strojov).

Vitex Jahňací (Agnus Castus)

Veľmi obľúbeným prírodným preparátom, ktorý sa osvedčil u žien s nepravidelným či veľmi bolestivým menštruačným krvácaním, je Vitex jahňací, opäť od spoločnosti Bionorica – Agnucaston.

Agnucaston sa zväčša užíva raz denne (ráno nalačno) každý deň, bez ohľadu na cyklus. Optimálne účinky sa prejavia po niekoľkých (cca troch) mesiacoch, kedy je potrebné v užívaní pokračovať ešte niekoľko týždňov.

Vitex jahňací je však známy aj tým, že potláča libido (chuť na sex), na základe čoho sa v minulosti osvedčil najmä v kláštoroch.

Solux

Jedno z riešení je aj úľava od nepríjemných bolestí a napätia v prsníkoch bez nutnosti užívania liekov či rastlinných preparátov – nahrievanie a liečba červeným svetlom. Solux priaznivo vplýva na prekrvenie, čo môže mať výrazný vplyv na zmiernenie napätia a citlivosti prsníkov.


Páčil sa vám tento článok? Podnikáte? Máte záujem o kvalitnú tvorbu obsahu aj na vašom webe? Neváhajte ma kontaktovať!