Máte nepríjemných susedov? Takto s nimi zatočíte!

19 mája, 2023 • Rady a tipy • 719

Každý z nás veľmi dobre vie, aké to môže byť so susedmi ťažké. Najhoršie susedské skúsenosti sa však spájajú s obyvateľmi bytového domu, kde niet úniku a zväčša ani nápravy. Hluk, neporiadok či iné susedské nezhody vrátane parkovania patria medzi najčastejšie spúšťače susedských konfliktov. Aké máte možnosti a ako si poradiť svojpomocne bez zásahu polície?

Slušnosť sa nevypláca

Presne tak! Ak patríte medzi tých slušných, vedzte, že budete nútení strpieť neposlušnosť iných. To je pravidlo života. Rozhodne od vás teraz nechcem, aby ste sa znížili na úroveň iných (tých hlučných či inak nepríjemných)! Ideálne však bude, ak si nenecháte skákať po hlave a veci začnete riešiť zavčasu.

To najhoršie, čo si v tejto chvíli môžete povedať, je: „Možno len oslavujú, raz za rok nevadí.“ alebo „Možno skrat, verím, že sa to už viackrát nezopakuje.“. Vedzte, že zopakuje! A ak budete v tichosti trpieť, nepríjemní susedia si raz-dva zvyknú na to, že im žiadna ujma či trest od vás nehrozí.

Nebuďte ticho!

Teraz nemám na mysli, aby ste robili rovnaký, ba ešte väčší hluk ako vaši susedia. Ak sa vám niečo nepáči, jednoducho to riešte! Začnite predovšetkým pokojným dohovorom. Ak je daný človek rozumný, vašu požiadavku či sťažnosť si vezme k srdcu a rovnakej chyby sa viac nedopustí. Predsa, niekedy robíme niečo, čo iným vadí, aj keď si to možno sami neuvedomujeme.

Väčšinou sa, žiaľ, s rozumným človekom nestretnete. Arogantný prístup, povýšenecký postoj a škodoradostný výraz tváre vám jasne napovedia, že tento človek bude odteraz ešte nepríjemnejší ako doposiaľ. Rozhodne nenaleťte, ak vám vašu požiadavku odôvodní faktom, že do 22. hodiny si môže robiť, čo chce. Nie je to pravda!

Oznam

Ďalšou možnosťou je vyvesenie oznamu na hlavnej nástenke bytového domu. Bytová nástenka predsa neslúži len na vyvesenie nájdených kľúčov či oznamoch o upratovacej službe alebo odstávke teplej vody. Je to originálny spôsob, akým dokonale nakopnete iných, ktorým daný sused prekáža, avšak doposiaľ nenabral dostatok odvahy na riešenie tohto problému.

Komu niet rady, tomu niet pomoci

Niekedy však vyššie spomenuté opatrenia nepomôžu. Žiaľ, ľudia sú rôzni a preto by ste mali ovládať základy, ako chrániť svoje právo na súkromie a pokoj.

Privolajte políciu

V prípade, že ide o reálne rušenie nočného pokoja (po desiatej hodine večer) nadmerným hlukom alebo máte dokonca podozrenie na manželskú hádku a nezhody, urýchlene privolajte políciu. Po dokázaní týchto skutočností môže byť dotyčnej osobe (osobám) na mieste uložená bloková pokuta až do výšky 100 eur. Ide totiž o plnohodnotný priestupok.

Zväčša však pokuta prichádza až po viacnásobnom privolaní hliadky, k tomu istému prípadu, v rovnaký večer.

Obráťte sa na mesto

Iná situácia nastáva, ak nadmerný hluk pretrváva počas dňa. Nemusí však ísť výhradne o hluk. Niekedy sú vinníkmi domáce zvieratá, ktoré sú buď hlučné, zanechávajú po sebe špinu a neporiadok alebo jednoducho obťažujú iných susedov. V takom prípade je vhodné obrátiť sa na mestský úrad, ktorý vyšle poverenú osobu na kontrolu. Po preukázaní obťažujúcej skutočnosti je mestský či obecný úrad spôsobilý vydať zákaz výkonu takejto činnosti.

POZOR! Nie každý nadmerný hluk je potrebné riešiť! Výnimku majú napríklad tí, ktorí plánujú rozsiahlu rekonštrukciu bytu, pričom o tom vopred oboznámili všetkých spolubývajúcich susedov prostredníctvom bytovej nástenky.

Extrém patrí na súd

V krajnej núdzi je možné obrátiť sa na súd, ktorý rozhodne o možných následkoch vyplývajúcich z konania danej osoby (nepríjemného suseda). Tu vám však rozhodne pomôžu dôkazné materiály, ako napríklad potvrdenie o privolanej polícii v čase riešenia prípadu rušenia nočného pokoja. Bez dôkazov či svedkov na súde veľmi nepochodíte – tvrdenie proti tvrdeniu sa predsa len rieši na okresnom úrade ako občianskoprávny spor.


Páčil sa vám tento článok? Podnikáte? Máte záujem o kvalitnú tvorbu obsahu aj na vašom webe? Neváhajte ma kontaktovať!