Na čo si dávať pozor pri kúpe koňa?

13 augusta, 2022 • Jazdectvo • 429

Nie každý má možnosť vziať so sebou ku kúpe niekoho, kto sa v tomto odvetví vyzná a je svojím spôsobom profesionál v tom, čo robí. Preto vám prinášam zopár užitočných, no najmä overených rád, ktoré vás pri neodbornej kúpe určite ušetria mnohých komplikácií.

Zdravotný stav

Ak nemáte v okolí naozaj žiadneho odborníka, určite so sebou na obhliadku koňa vezmite aspoň veterinára. Po vzájomnej dohode vám určite ochotne a rád pomôže a buď vás včas varuje pred možnými rizikami, alebo, naopak, ubezpečí, že koník, o ktorého máte záujem, v tomto čase nejaví žiadne známky nepriaznivého zdravotného stavu.

Verte tomu, čo vidíte

Pamätajte, že zrak vás nikdy neklame. Ak vidíte, že kôň výrazne kríva alebo jeho celkový vzhľad napovedá dlhodobo zanedbanej starostlivosti, takého koňa určite nechcete, obzvlášť, ak ste začiatočník.

Kone, o ktoré nebolo dobre starané, zvyknú byť príliš bojazlivé a agresívne. Platí to aj u koní, ktoré boli chované jednotlivo. Tie totiž trpia rôznymi psychickými poruchami z dôvodu osamelosti, čo sa tiež môže časom preukázať vo forme agresivity a odmietania počúvania povelov.

Skúste si ho vystrojiť

Krotký a celkovo spokojný kôň by mal byť jednoznačne naučený na bežné jazdecké prvky a kroky a v žiadnom prípade by nemal klásť odpor či sa dokonca ľakať pri nasadení ohlávky či sedla. Preto si ešte pred samotnou prehliadkou koňa vopred od aktuálneho majiteľa vyžiadajte, aby bol kôň neosedlaný – tu vám veľa napovie aj samotná reakcia majiteľa. Stačí si všímať.

Ako pri kúpe auta

Čo by to bola za obhliadka pred samotnou kúpou, ak by ste koníka nevyskúšali? Aj jazdecké vlastnosti dokážu mnoho napovedať a to ako o zdravotnom stave, tak aj o celkovej povahe koňa. Dokonca, ak už máte v sedle odžitý nejaký ten piatok, iste viete, že jednou jazdou zistíte o momentálnej pohode koňa mnoho. Nezanedbajte to!

Povaha

Jednoznačne, pre začiatočníka sa hodí priateľský kôň, ideálne, ak bol dlhodobo jazdený deťmi. Vekovo sú to zhruba 7 – 10 ročné kone, nikdy nie mladšie, tie zvyknú byť mierne divoké.

Ak si však trúfate, môžete si osvojiť žriebä. To vás naučí, čo je to starostlivosť a výchova koňa. Na žriebäti sa totiž najlepšie ukáže vaša snaha a a tvrdá výchova, ktorú do koňa vložíte. Až potom sa budete môcť označiť za JAZDCA. A možno aj nie. Na výchovu a tvrdý tréning musíte mať čas a chuť – niekedy aj samotný talent.

Papiere

Mnoho mladých, neskúsených jazdcov siaha výlučne po „obale“. Obrovská chyba! Nikdy nepozerajte po stavbe tela či farbe srsti. Väčšinou to pekné navonok len potláča skryté nedostatky. Pravé papiere by mali určite obsahovať mená a plemeno rodičov daného koňa. Z toho dokážete vyvodiť, aký bude asi tento kôň, bez ohľadu na farbu, výšku či meno.


Páčil sa vám tento článok? Podnikáte? Máte záujem o kvalitnú tvorbu obsahu aj na vašom webe? Neváhajte ma kontaktovať!