Nevyhnutná jazdecká výstroj

8 februára, 2022 • Jazdectvo • 309

Každý správny jazdec potrebuje mať štýl. No prvoradá je vždy kvalita, s čím napokon úzko súvisí aj celková bezpečnosť. Preto investujte rozumne a verte, že vaša výstroj vydrží dlho.

Štýlovo a bezpečne – toho sa držte, pokiaľ chcete uspieť. Dokonalý jazdec dbá nielen o zdravie svoje a svojho koňa, ale aj o bezchybný imidž, čo si v mnohých prípadoch vyžiada aj nemalé investície.

Pohodlné rajtky sú základ

Jazdecké nohavice sú po obuvi druhým najpodstatnejším výstrojom jazdca. A keďže vždy ide predovšetkým o bezpečnosť, voľte radšej tie s celokoženým sedom. Dokonale totiž priľnú na anglické sedlo, čím bude jazdec „fixovaný“ aj v tej najväčšej rýchlosti.

Ak ale pri jazdení používate jazdecké čižmy, krásne vyniknú biele – ideálna kombinácia pri parkúre, ale aj drezúre. Rovnako by rajtky mali aspoň čiastočne farebne ladiť so súpravou výstroje koňa, ak ide o inú farbu ako bielu.

Prievzdušné tričko

Biele jazdecké tričko sa hodí aj na preteky, preto si dajte záležať na tom, aby váš štýl dokonale vystihlo práve ono.

Do chladného počasia, kedy nie je tričko väčšinou vidieť, si nie jeden jazdec povie, že jazdecké tričko nepotrebuje – OMYL!

Keďže ide prevažne o šport a nielen o hobby, oblečenie pre jazdca je vždy kvalitné. Pokiaľ si dá jazdec pod vestu obyčajné tričko, je viac ako pravdepodobné, že sa rýchlo spotí, čo môže skončiť chorobou a neschopnosťou jazdca sa o koňa nejakú dobu starať. Jazdecké tričko svojou prievzdušnosťou zabezpečí ideálne prúdenie vzduchu pomedzi vlákna bez toho, aby bola jazdcovi zima – ba naopak, termoregulačné vlastnosti jazdeckých tričiek je na nezaplatenie.

Vesta do sychravého počasia

Na trhu nájdete hromadu druhov viest, od ľahkých jesenných, až po nepremokavé a odolné voči vetru a chladu. Preto je na vašom zvážení, pre akú jazdeckú vestu sa napokon rozhodnete. Dnes už môžete dokonca nájsť vestu s korytnačkou v jednom.

POZOR! Nemýľte si vestu so sakom! Sako sa väčšinou používa na preteky, pričom sa väčšinou vyskytuje v čiernej alebo červenej farbe. Pre vestu sú typické kaki farby.

Ideálna obuv – najdôležitejší doplnok jazdca

Rovnako ako pri každom športe, aj v jazdectve platí pravidlo, že bezpečná obuv je základom bezpečnosti ako takej. A bolo by príliš jednoduché, keby existoval len jeden druh jazdeckej obuvi. Preto si predstavíme pre a proti každej z nich.

Jazdecké topánky – mnoho jazdcov si ich pochvaľuje počas teplých mesiacov, pričom siahajú len po kotníky. Z toho dôvodu má aj väčšina problém pri jazdení – obzvlášť, ak používajú rajtky bez koženého sedu a majú sa tak problém udržať v sedle kvôli klzkému povrchu. Tu odporúčam chapsy, ktoré plne nahradia koženú vysokú čižmu a sú dokonca vhodné aj na zimu, čo dokáže učetriť stovky za kvalitné jazdecké čižmy.

Jazdecké čižmy – moderné, teplé, celokožené. To všetko predstavuje príliš veľké lákadlo pre každého jazdca bez výnimky. No ide o jednu z najdrahších jadeckých doplnkov. Takéto čižmy sa totiž dokážu prichytiť o sedlo (koža na kožu), čím vytvorí jazdcovi istotu. Jazdec sa tak nemusí príliš pevne držať nohami, čo určite ocení. Zároveň sú vhodné do každého počasia a hodia sa k akémukoľvek outfitu.

Bičík – áno alebo nie?

Pokiaľ sa jazdec zúčastňuje súťaží, bičík bude predstavovať jeho nevyhnutnú súčasť. No v rámci vychádzok na koni bičík predstavuje akýsi módny doplnok, čo ho v takomto prípade robí zbytočným.

Bičík by mal v prvom rade slúžiť len ako pomôcka pri učení koňa počúvať pokyny jazdca. No naozaj dobrý jazdec bičík potrebovať nebude.

Tip pre začiatočníkov!

Ak patríte medzi ľudí, ktorí síce vlastného koníka ešte nemajú, no chodia vypomáhať a starať o druhých, je vhodné zaobstarať si potreby na čistenie. Jednoducho si zaobstarajte vedierko, do ktorého prispejete kefou na srsť, žbiľkom, škrabákom na kopytá a hrebeňom na hrivu – to sú základné potreby k jednoduchému čisteniu koňa.

Odporúčam koňa čistiť vždy pred a po každej jazde – bude tak stále čistý a vy nebudete mať s čistením príliš mnoho práce.


Páčil sa vám tento článok? Podnikáte? Máte záujem o kvalitnú tvorbu obsahu aj na vašom webe? Neváhajte ma kontaktovať!