Preprava koní

3 septembra, 2023 • Jazdectvo • 260

Transport koní patrí viac-menej medzi samozrejmosť v prípade, že ste sa rozhodli zaobstarať si vlastného konského spoločníka. A aj keď sa to na prvý pohľad môže javiť ako celkom jednoduché, verte, že opak je pravdou. Aké vozidlo potrebujem, musím si „rozšíriť“ vodičský preukaz a s akou investíciou je potrebné počítať? Odpovede (nielen) na tieto otázky nájdete v tomto článku!

Kone v prepravníku

Doklady potrebné k preprave koní

Vodičský preukaz – keď Béčko stačiť nebude

Máte na výber z troch možností:

 • vodičské oprávnenie skupiny BE;
 • vodičské oprávnenie skupiny B96;
 • vodičské oprávnenie skupiny CE + psychická a zdravotná spôsobilosť + kvalifikačná karta vodiča (v prípade nákladných transporterov koní) + tachograf.

Skupina BE – potrebujete v prípade, že za osobným motorovým vozidlom nepresahujúcim 3 500 kg ťaháte príves o celkovej hmotnosti presahujúcej 750 kg. Pozor, príves nesmie presiahnuť 3 5000 kg! Takáto jazdná súprava zároveň nesmie byť dlhšia ako 12 m a celková hmotnosť tejto jazdnej súpravy nesmie prevýšiť 6 999 kg.

Skupina B96 – zlatá stredná cesta v prípade, že prívesný vozík presahuje 750 kg, avšak za predpokladu, že jazdná súprava prevyšuje 3 500 kg, nie však 4 250 kg.

CE pre profesionálov – nákladný transporter sa hodí najmä v prípade, že vlastníte viac ako 2 kone, ale aj vtedy, ak plánujete cestovať na súťaže do zahraničia. K tomu však budete potrebovať aj špeciálne schválenie typu 2, ktoré je určené prepravcom zvierat, ktorí plánujú cestu o dĺžke viac ako 8 hodín. Na takéto dlhšie cesty musíte mať schválené aj samotné vozidlo.

Cenník autoškôl je v každom regióne iný, preto nie je možné pripraviť vás na konkrétnu sumu. Vo všeobecnosti sa ceny vodičských kurzov všetkých skupín zväčša pohybujú od 350 až do 1 000 eur.

V prípade, že sa rozhodnete pre nákladné vozidlo určené na prepravu koní, k cene vodičského kurzu je potrebné počítať s nákladmi na lekársku prehliadku (20-40 eur), psychotesty (60-80 eur), tachograf (od 60 eur) a kvalifikačnú kartu vodiča, pričom sa opäť bavíme o ďalšej tisícke.

Osvedčenie o spôsobilosti vodiča

Kameň úrazu, na ktorý máloktorý zodpovedný vodič a predovšetkým jazdec myslí. Je síce pekné, že ste investovali do ďalšieho vodičského kurzu, cestnej kontrole to však pri preprave koní stačiť rozhodne nebude!

Je preto nutné, aby ste sa (čo možno najskôr) obrátili na 3 druhy inštitúcií, vďaka ktorým sa jednoducho a pomerne rýchlo dostanete k vytúženým osvedčeniam:

 • Inštitút vzdelávania veterinárnych lekárov (IVVL) – aj keď to možno názvom pripomína inšttuáciu určenú výhradne ľuďom s titulom MVDr., opak je pravdou. Práve tu začína vaša cesta za cestou s koňmi. V prvom kroku je potrebné vypísať predbežnú prihlášku a zaslať ju na adresu IVVL alebo mailom. Školenie „Ochrana zvierat pri preprave“ modul A pozostáva z 10 vyučovacích hodín. Toto školenie je ukončené záverečným testom. Po jeho absolvovaní získavate osvedčenie o absolvovaní kurzu. Cena kurzu činí 85 eur. V cene je zahrnutý študijný materiál, školné a aj obed, pričom je na vás, či ho uhradíte vopred bankovým prevodom alebo v hotovosti priamo na mieste (Nitra, Košice) v deň školenia;

 • Slovenská pošta – tú budete potrebovať najmä za účelom zakúpenia kolku. Štandardný kolok (fyzický) je spoplatnený sumou 15 eur. E-kolok je o 50 % lacnejší, je však nutné všetko vybaviť online. Po registrácii/prihlásení do vášho účtu postupujte nasledovne: „Úhrada poplatku online“ – „Výber služby zo zoznamu“ – „Veterinárna a potravinová správa“ – „Vydanie osvedčenia o spôsobilosti vodičov a sprievodcov“ (kód služby 7488) – zaškrtnite „Elektronické podanie“ a ďalej postupujte podľa pokynov v platobnej bráne;

 • Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky (ŠVPS SR) – inštitúcia, ktorú bue zaujímať predovšetkým kópia vášho osvedčenia o absolvovaní kurzu spolu s uhradeným kolkom. Tieto doklady môžete poslať na adresu ŠVPS SR v mieste bydliska – zoznam adries. ŠVPS SR vám vydá finálnu verziu osvedčenia, ktoré musíte mať pri sebe ako vodič, ktorý za sebou ťahá koňa.

OSVEDČENIE NEMUSÍTE MAŤ ZA PREDPOKLADU, ŽE VAŠA CESTA (ZA VETERINÁROM, NA PRETEKY ČI PRIPÚŠŤANIE) NEPRESIAHNE 50 KM OD MIESTA, KDE JE PREPRAVOVANÉ ZVIERA USTAJNENÉ

Toto školenie je určené nielen pre prepravcov, ale aj sprievodcov prepravovaných zvierat

Nákladný transporter koní

Doklady od motorového vozidla

STK, EK, PZP + k tomu, samozrejme, váš občiansky a (ideálne už rozšírený) vodičský preukaz. A nezabudnite ani na osvedčenie 🙂

Doklady od prívesu

Samozrejmosťou sú aj platné doklady o schválení prívesu na jazdu po cestných komunikáciách vydané stanicou technickej kontroly.

Výber vhodného auta

Nemusíte sa hneď ohliadať po najvýkonnejšom SUV na trhu. Všetky potrebné informácie vám prezradí technický preukaz daného vozidla. V rámci prepravy koní platí pár nepísaných pravidiel, ktoré je nutné si všímať:

 • najväčšia prípustná hmotnosť prípojného vozidla – za predpokladu, že dané vozidlo je vybavené ťažným zariadením vám tento údaj napovie nielen to, aký prepravník zvoliť, ale aj to, akú skupinu vodičského oprávnenia si vybrať;
 • výkon – na ťahanie konského prívesu potrebujete minimálne „dvojliter“ o sile najmenej 110 kW.

Technická kontrola konského prívesu

Aby ste boli v obraze hneď v úvode, prívesné vozíky akéhokoľvek typu a účelu delíme na 3 kategórie:

 • O1 (celková hmotnosť do 750 kg)
 • O2 (celková hmotnosť 750 – 3 500 kg)
 • O3 a O4 (celková hmotnosť prevyšujúca 3 500 kg)

Príves kategórie O1 nepodlieha povinnosti podrobiť sa technickej kontrole, a to počas celej doby užívania takéhoto prívesu.

Príves kategórie O2 sa musí podrobiť kontrole technického stavu každé 4 roky.

Prívesy kategórií O3 a O4 musia technickú kontrolu absolvovať každý rok.

Bezpečnosť prepravovaných zvierat

Všetky náležitosti ohľadom bezpečnosti, ako aj bezpečného štýlu jazdy a vybavenia prepravníka pri preprave koní, sa naučíte na školení „Ochrana zvierat pri preprave„.

Investícia

Najväčšia investícia vás čaká práve pri samotnom prepravníku. Ak pri troche šťastia siahnete po používanom konskom prívese (bazár), cenovo sa môžete dostať na slušných 10 000 eur. V opačnom prípade vás nový prepravník môže stáť až 20 000 eur a viac. Samozrejmosťou sú aj EČV tabuľky na príves (ŠPZ), teda riadne zapísanie a registrácia „prívesného vozíka“ a taktiež pravidelné kontroly technického stavu poukazujúce na spôsobilosť na jazdu po cestných komunikáciách (STK).

Náklady spojené s vodičským oprávnením nie sú konkrétne známe, preto sa držte tých 1 000 eur – ak sa niečo zvýši, budete len radi.

Školenie pre prepravcov a sprievodcov je spoplatnené sumou 85 eur + 15 eur kolok (pri elektronickom podaní 7,50 eur) a taktiež nezabúdajte na poštovné náklady spojené s doručovaním písomností daným inštitúciám.

Nové vozidlo vás podľa kritérií môže stáť až do 50 000 eur.

Kôň kráčajúci do prívesu

Kedy sa oplatí investovať do prepravníka?

Sú len dva prípady, kedy sa investovať do prepravníka a všetkých záležitostí okolo neho naozaj oplatí:

 • časté cestovanie pre súkromné účely (pravidelné veterinárne prehliadky, súťaže či preteky);
 • profesionálne účely – podnikanie v preprave koní.

Napokon prichádzate na to, že investícia do prepravníka neznamená to, čo sa to oplatí alebo nie. Vyslovene ide o nutnosť, ktorá vás do tejto investície prinúti

Vždy máte na výber!

Ak sa vám takáto možnosť nepáči, alebo si ju z nejakých dôvodov jednoducho nemôžete dovoliť, vždy máte na výber! Množstvo ľudí na Slovensku sa prepravou koní živí, vďaka čomu sa nestratíte, nech pochádzate odkiaľkoľvek. Šikovný Google vám po zadaní správnych kľúčových slov vyhľadá len tých najlepších prepravcov koní, čo vášmu štvornohému spoločníkovi zabezpečí bezpečný a pohodlný transport na súťaže či veterinárne vyšetrenie.

Profesionálni prepravcovia koní si zvyčajne účtujú od 0,60 eur/km


Páčil sa vám tento článok? Podnikáte? Máte záujem o kvalitnú tvorbu obsahu aj na vašom webe? Neváhajte ma kontaktovať!