Ako vyčistiť rajtky?

21 decembra, 2023 • Jazdectvo • 159

Téma, ktorá mnohým jazdcom naháňa strach. Žiaľ, ani na internete o nej niet príliš veľa článkov (zatiaľ), ktoré by jazdcov usmernili v tom, ako sa o rajtky správne starať. To je minulosť! JanaCopy vám prináša jedinečný článok, ktorý vás naučí sa o svoje rajtky starať šetrne a s láskou!

Dbajte na pokyny výrobcu

Samozrejme, rajtky nie sú ničím iným, než klasickou textíliou, avšak špeciálne upravenou tak, aby plnila svoj účel – výdrž materiálu a bezpečnosť pri jazde na koni. Bez ohľadu na to, či máte rajtky so silikónovým alebo celokoženým sedom, šetrné čistenie im nemá ako ublížiť, preto sa ničoho neobávajte a držte sa výrobných rád!

V prvom rade namočiť!

Namiesto nekonečného, namáhavého a maximálne nešetrného drhnutia kefou siahnite po oveľa jednoduchšej a rýchlejšej možnosti. Nech už sú vaše rajtky znečistené od blata, konských slín či neznámych škvŕn, namočte ich!

Najlepšie je rajtky namočiť do teplej, nie však príliš horúcej vody, aspoň na hodinu. Pridať môžete šetrný prací gél proti škvrnám, vyblednutiu farieb či pachom, alebo aj prírodný odstraňovač škvŕn a pachov, ktorý si dokážete vyrobiť doma za pomoci pár surovín, ktoré sa nájdu v každej domácnosti.

Chlpaté rajtky

Predtým, než sa pustíte do akéhokoľvek čistenia, rajtky od konských chlpov je potrebné náležite pripraviť. K tomu vám postačí jednoduchý odstraňovač chlpov – kotúč s lepiacimi pásikmi, ktorý dokonale odstráni nielen chlpy, ale aj rôzne omrvinky vrátane drobných čiastočiek prachu.

Takto vopred ošetrené rajtky môžete pokojne namáčať a prať bez akýchkoľvek ďalších obmedzení!

Hor sa do práčovne!

Dôkladne vyčistené a odmočené rajtky môžete s čistým svedomím vložiť do práčky. Práčku nastavte na program odporúčaný výrobcom, v prípade fullgrip sedu nezabudnite optimalizovať otáčky. Voľte špeciálny prášok, ktorý škvrny nielen odstraňuje, ale pred nimi danú tkaninu aj chráni. Bielý (súťažným) jazdeckým nohaviciam doprajte prípravok na žiarivo bielu farbu.

Taktiež nezabudnite na obľúbenú aviváž, vďaka ktorej zažijete naozaj sviežu jazdu!

Sušenie jazdeckých nohavíc

Jazdecké nohavice – rajtky odporúčam ponechať voľne vysušiť na čerstvom vzduchu. Nie všetky rajtky sú totiž stavané na sušičku bielizne, čo by mohlo mať za následok ich znehodnotenie alebo nenávratné poškodenie!


Páčil sa vám tento článok? Podnikáte? Máte záujem o kvalitnú tvorbu obsahu aj na vašom webe? Neváhajte ma kontaktovať!