Inštruktor jazdectva – podmienky a uplatnenie

25 mája, 2023 • Jazdectvo • 831

Vedeli ste o tom, že ak ste držiteľom jazdeckej licencie, po určitom čase si svoje obzory môžete pokojne rozšíriť, a to napríklad na samotného jazdeckého trénera? Vyžaduje si to však isté skúsenosti, množstvo času či financií, ale vo výsledku sa môžete pokojne zamestnať alebo začať podnikať práve v tejto sfére -vo sfére plnej koní, ktorá vás tak veľmi láka!

Podmienky

  • skúsenosti – vo vlastnom záujme sa snažte čo najviac venovať svojej jazdeckej vášni (čítajte odbornú literatúru, jazdite, cvičte, starajte sa o kone). Taktiež sa nezabudnite zdokonaliť v kritickom myslení a efektívnej komunikácii, čo určite ako tréner využijete;
  • platná legislatíva – aj keď sa od vás na skúške nebudú pýtať na konské právo, s niekoľkými otázkami sa však určite stretnete. Znalosť zákona oceníte predovšetkým vtedy, ak sa rozhodnete ako budúci tréner podnikať;
  • jazdecká licencia – ku dňu podania prihlášky na školenie trenérov I. kvalifikačného stupňa v jazdectve musíte byť držiteľom jazdeckej licencie najmenej 3 roky.

JanaTip

Vedeli ste, že ešte pred udelením certifikátu trénera jazdectva môžete byť inštruktorským učňom*? Niektoré z jazdeckých škôl ponúkajú učňovské programy (stáže), ktoré zväčša trvajú aspoň 6 mesiacov (najmenej však 60 hodín výučby). Vďaka tomu si svoj sen môžete splniť už o niečo skôr a stať sa tak inštruktorom – asistentom.

Pozor! Učňovský program môže prebehnúť len pod dozorom trénera, ktorý už certifikáciu má.

*neplatí pre absolventov jazdeckej akadémie

Úrovne kvalifikácie

Kvalifikácia jazdeckého trénera sa delí na 3 úrovne – je len na vás, akou cestou sa vydáte.

  • úroveň 1 – inštruktor od 18 rokov (základný výcvik);
  • úroveň 2 – inštruktor od 21 rokov (tréner stredne pokročilých študentov);
  • úroveň 3 – inštruktor od 25 rokov (výučba pokročilých zručností – napríklad trénovanie dostihových koní).

Nezabudnite, že čím viac certifikácii, tým lepšie uplatnenie!

Priebeh skúšky a cena

Skúška predstavuje jednodňovú záležitosť. Na rozdiel od skúšky základného výcviku jazdca, skúška inštruktora jazdectva pozostáva výhradne z písomného testu. Tento test zvyčajne tvoria otázky, na ktoré odpovedáte pravda/nepravda.

Jednorazový poplatok, ktorý sa týka každého inštruktora pri vydávaní prvého osvedčenia, môže narásť až do výšky 450 eur. Táto cena však zahŕňa dôkladnú prípravu na skúšku vrátane jazdeckých seminárov! Za samotnú skúšku platíte symbolické poplatky za vyhotovenie a spracovanie testu, následne za vydanie samotného certifikátu inštruktora jazdectva.

Viac informácií o plánovaných skúškach, ako aj špecifických podmienkach nájdete na stránke jazdeckej federácie.

V niektorých prípadoch sa však vyžaduje preukázanie praktických skúseností, preto sa na vzájomnej spolupráci dohodnite s inštruktorom, aby vašu prípravu preukázal náležitou formou.

Poistenie

Keďže práca s koňmi je pomerne nebezpečná, nezabudnite na poistenie zodpovednosti za škodu! Ako učiteľ jazdy na koni totiž budete niesť aj istú zodpovednosť.

Možnosti uplatnenia

Dňom vydania certifikátu sa môžete OKAMŽITE začať uchádzať o prácu snov. Na začiatok môžete osloviť okolité jazdecké školy a jazdiarne. Taktiež môžete využiť inzertné online portály, a to buď na dopyt alebo vlastnú ponuku. V neposlednom rade môžete podnikať ako inštruktor na voľnej nohe.

Nech už vaša kariéra bude smerovať kamkoľvek, všetky licencie, skúsenosti a certifikáty si nezabudnite zverejniť aj vo svojom životopise!


Páčil sa vám tento článok? Podnikáte? Máte záujem o kvalitnú tvorbu obsahu aj na vašom webe? Neváhajte ma kontaktovať!