Jazdectvo a úraz: Poistenie jazdcov a koní

27 marca, 2024 • Jazdectvo • 180

Poznáte to – každý jazdec, či už začiatočník alebo pokročilý, má za sebou, ale aj pred sebou určite nejeden pád. To všetko je v poriadku. Na druhej strane je taktiež potrebné rátať aj s inými druhmi úrazu v okolí koní, či už ide o kopnutie koňa pri česaní chvosta, zavalenie koňom v boxe alebo drobné uhryznutie v snahe nasadiť zubadlo. A teraz kľúčová otázka – máte tomu prispôsobené (nielen) úrazové poistenie?

Úraz jazdca

Pre koho je poistenie jazdcov a koní určené?

Žiaľ, až neuveriteľných 97 % jazdcov žije v ilúzii, že bežné úrazové poistenie pokryje aj nešťastné udalosti v oblasti športu. Poistenie jazdcov a koní preto využijú ako deti či jazdci – juniori, tak aj pokročilí jazdci – seniori, ktorí sa pravidelne zúčastňujú rôznych pretekov a súťaží. Málokto si však uvedomuje, že už samotný pobyt v jazdeckom areáli predstavuje určité riziko úrazu, na čo sa klasické úrazové poistenie NEVZŤAHUJE. Kryte sa!

Poistenie jazdcov a koní preto využijete v prípade, že:

  • pravidelne navštevujete jazdecký areál (napríklad za účelom výpomoci);
  • ste (ne)aktívny jazdec – týka sa to predovšetkým oficiálnych, súťažiacich jazdcov, kde je každý úraz povinne zaznamenávaný;
  • ste inštruktorom jazdectva – samozrejme, aj tréneri podstupujú riziko úrazu pri tréningu a manipulácii s koňmi;
  • prepravujete kone – preprava koní predstavuje obzvlášť zvýšené riziko úrazu (následkom dopravnej nehody);
  • vlastníte jazdecký klub – tu vzniká riziko aj na samotnom majetku;
  • podkúvate kone – podkúvači taktiež podstupujú zvýšené riziko úrazu;
  • ošetrujete kone – poistenie jazdcov a koní platí aj v prípade, že vykonávate činnosti spojené so starostlivosťou a ošetrovaním koní (ošetrovateľ, veterinár, ktorý sa špecializuje výhradne na kone).

Výhody športového poistenia

Dokonalé krytie

V prvom rade ide o pokrytie naozaj všetkého, čo k športu patrí. Samozrejmosťou je úraz, ktorý však môže nastať nielen v prípade jazdca, ale aj samotného koňa (preprava, preteky).

Univerzálnosť poistenia

Poistiť je možné dieťa, ktoré navštevuje kone (či už za účelom jazdy alebo výpomoci), aktívneho či príležitostného jazdca, profesionálneho trénera, majiteľa ranča či jazdeckej školy, a napokon aj samotného koňa, ktorý je na úraz rovnako náchylný. Ide o univerzálne poistenie určené pre všetkých, ktorí milujú šport.

Prispôsobivosť poistenia

Úžasnou výhodou poistenia jazdcov a koní je predovšetkým maximálna prispôsobivosť poistenia, pričom si vy sami vyskladáte poistenie na mieru pre pokrytie vás a vašich potrieb! Vyhnete sa tak zbytočnostiam, za ktoré si v prípade klasických úrazových poistení priplácate, no v živote ich nevyužijete.

Ochrana pre všetkých

Áno, poistenie jazdcov a koní možno uzavrieť nielen na jazdca, ale aj na samotného koňa. Preto, ak sa rozhodnete pre poistenie jazdcov a koní, chránite tým nielen seba, ale aj svojho štvornohého miláčika vrátane cudzieho majetku tretích strán, na ktorom môže kedykoľvek dôjsť k poškodeniu zo strany vášho koňa.

Úraz koňa

Úrazové poistenie vs. poistenie jazdcov a koní

Poisťovne, ktoré sa zväčša zameriavajú na životné (úrazové poistenie, poistenie počas pracovnej neschopnosti) a neživotné poistenie (PZP), svoje podmienky a poistné krytie prispôsobujú pravdepodobnosti rizika. Práve preto sa snažia čo možno najviac vyhnúť poisťovaniu oblastí, ktoré sprevádza naozaj vysoké riziko plnenia poistného krytia.

V prípade poistenia jazdcov a koní si vy sami vyberáte, čo v poistení chcete mať zahrnuté a čo, naopak, nie!

Prečo a kedy sa poistiť?

Bez ohľadu na to, či do jazdeckej sféry ešte len plánujete vkročiť alebo už máte nejaké „kilometre v sedle“ najazdené, poistenie jazdcov a koní využijete kedykoľvek – je však namieste poistiť sa čo možno najskôr, pretože nikdy neviete, kedy nastane ten zlom, v ktorom si poviete, že mať poistku v tomto čase by bolo to najlepšie, čo ste pre seba a svojho koňa mohli urobiť.

Všetky výhody, ako aj dokumenty k tomu, aby ste sa mohli poistiť v oblasti jazdectva či iného druhu športu, nájdete na stránke poisteniekoni.sk.

Kontaktná osoba

Poistenie koní funguje už od roku 2015, pričom za tie roky pomohlo už mnohým slovenským koniarom. Ide o vôbec prvú a jedinú spoločnosť na Slovensku, ktorá poskytnutie poistenie koní, klubov, jazdcov, ale aj škôd, ktoré môžu naši štvornohí tátoši napáchať na cudzom majetku. Spravidla preto spoločnosť poskytuje tri druhy poistenia.

Vôbec prvýkrát budete mať príležitosť si nielen vypočuť, ale aj spoznať pána, ktorý poistenie jazdcov a koní nielen poskytuje, ale aj vedie, už na samotných Skúškach základného výcviku jazdca takmer po celom Slovensku. V budúcnosti vás bude rád sprevádzať na všetkých súťažiach a pretekoch (vrátane tých westernových) s názvom „Cena poistenia koní“!

Cena poistenia koní tentokrát organizuje už 10. sezónu, pričom sa jedná o závodiská v rámci Slovenska od Bratislavy až po Košice.

Pán Kopas je (doslova) jednotkou na trhu, pretože je doposiaľ jediný, kto na Slovensku takýto typ poistenia ponúka. Vzhľadom k jeho osobnej vášni ku koňom a aj k samotnému vlastníctvu niekoľkých koní, z neho práve vlastné a najmä bohaté skúsenosti robia dokonalého poisťovacieho agenta, ktorý rozumie nielen celkovej problematike, ale aj predstavám a požiadavkám aj toho najnáročnejšieho klienta – koniara.

V prípade otázok, záujmu o poistenie alebo ohľadom viac info môžete zanechať svoj kontakt. Pán Kopas sa vám bude čoskoro venovať!


Páčil sa vám tento článok? Podnikáte? Máte záujem o kvalitnú tvorbu obsahu aj na vašom webe? Neváhajte ma kontaktovať!