Strihanie koní – kurz na to rozhodne nepotrebujete!

7 marca, 2024 • Jazdectvo • 80

Pohodlie koní možno docieliť nielen výberom vhodných pomôcok správnej veľkosti, ale napríklad aj strihaním srsti. Strihanie koní je namieste prevažne v zimnom období, kedy hustá srsť spôsobuje nadmerné potenie koňa, zároveň tu je obmedzená aj samotná citlivosť pomôcok. Strihanie ocenia aj alergici, a to najmä na jar, kedy zbavia koňa nadmerného pĺznutia, a seba tak ochránia pred nástupom nepríjemných alergických prejavov.

Strihanie koňa britvou

Prečo strihať konskú srsť?

Ako som už vyššie spomínala, srsť koňa je vhodné, ba až žiadané strihať v zimnom období, kedy zimné strihanie dokáže maximálne zefektívniť prácu zo zeme. Kôň sa tak po námahe príliš nezapotí, čo šetrí jeho energiu, ktorú by v opačnom prípade vyprodukoval pre vlastné ochladzovanie. Strihanie v lete sa hodí najmä pre staršie či choré kone, pričom ho ocenia aj športové kone v intenzívnom tréningu.

V neposlednom rade sa po strihaní konskej srsti uľaví aj jeho samotnému majiteľovi – alergikovi. Existujú totiž zvláštne typy ľudí, ktorým nerobí problém množstvo prachu v stajni či ovos, ale práve alergény pochádzajúce z konskej srsti. Tento typ alergikov začne pociťovať alergické prejavy ešte skôr než vôbec stihne vysadnúť na koňa. Väčšine takýmto majiteľom strihanie ich tátoša pomáha natoľko, že dokonca nie sú vôbec nútení pred každou jazdou siahať po antihistaminikách.

Strihanie koní – pomôcky

Prakticky budete na strihanie potrebovať len kvalitný strojček a samotného koňa. Na druhom mieste je, samozrejme, priestor a dostatok času, ktorý pri dôkladnom strihaní určite oceníte. Po akom strojčeku teda siahnuť?

Ak túžite po maximálnom výkone a precíznej práci so strojčekom, ktorý vo výsledku znamená rýchle a efektívne strihanie, siahnite po elektrickom strojčeku. Ten však vyžaduje neustále pripojenie do elektrickej siete počas celej doby používania, čo by však v prípade profesionálneho a dôkladného strihania nemalo predstavovať ani ten najmenší problém.

Naopak, verného parťáka na cestách (súťaže) oceníte práve v batériovom prevedení, kedy viete koňa ostrihať kdekoľvek. Nevýhodou však je nižší výkon a taktiež krátka výdrž, z dôvodu čoho sa batériový holiaci strojček pre kone používa výhradne na dolaďovanie už vopred ostrihanej konskej srsti. Oceníte ho preto pri preprave koní, či už sa chystáte na parkúr, dostihy alebo drezúru – dokonale upraveného koňa využijete všade.

Bez ohľadu na typ strojčeka, v každom prípade sa čepele časom otupia, preto je potrebné počítať s pravidelnou investíciou, a to buď kúpou nových nožov alebo ich opakovaným brúsením.

Typy strihov

Pri bežnej práci s koňom (žiadne intenzívne tréningy, výhradne klasická jazda a občasná práca zo zeme) voľte jednoduché strihy v oblasti, pliec, brucha a pod krkom. Keďže je každý kôň iný, nehovoriac o individuálnej stavbe tela, nie je preto presne dané, odkiaľ pokiaľ by ste mali určiť hranicu strihania koňa. Voľte podľa vlastného uváženia a zamerajte sa na miesta, na ktorých sa pri aktívnej fyzickej záťaži potí najviac.

Pri výbere strihu je vždy nutné zhodnotiť viacero faktorov – intenzitu práce, čas vo výbehu, typ ustajnenia (box/prístrešok/pastvina). Zväčša však platí, že ak kôň pacuje intenzívne a väčšinu zvyšku času prebýva v boxe, je namieste zvážiť celkový strih. Často sa ale pristupuje k ponechaniu srsti na končatinách či v oblasti sedla, no nie je to pravidlo.

Ak však váš kôň trávi veľa času vo výbehu, srsť na končatinách buď ponechajte, alebo im jednoducho v opačnom prípade venujte zvýšenú pozornosť – po strihaní sú totiž končatiny koňa náchylnejšie na rôzne úrazy či poranenia.

Čisto z estetického hľadiska môžete pri strihaní voliť aj rôzne vzory, ktoré sa väčšinou holia na jednej zo strán v oblasti zadku koňa. Inšpirovať sa môžete na internete, kde na koňoch nájdete vyholené vzory od hviezdičiek cez blesky až po iniciály jazdca. Buďte kreatívni – experimentujte!

Kreatívne holenie konskej srsti

Koňa na strihanie pripravte riadne a včas!

V rámci dobrej starostlivosti o koňa je namieste oboznámiť ho so všetkým novým, čo sa na ňom práve chystáte vyskúšať – obzvlášť, ak doposiaľ ešte nebol strihaný, a teda túto vami chystanú novinku zatiaľ nepozná.

Začnite tým, že koňa pripravíte na zvuk strojčeka, ktorý v prípade celkového strihu bude nútený strpieť cca 2 – 2,5 hodiny. Postupom času strojček na koňa prikladajte, čím ho budete učiť zvládnuť vibrácie zapnutého strojčeka. Súvisle s vibráciami môžete do tohto „adaptačného programu“ zakomponovať aj pohyb strojčeka po tele koňa. Takto skôr a hravo zvládnete samotnú prípravu koňa na strihanie. Po úspešnom zvládnutí týchto krokov môžete s čistým svedomím prejsť na ostré strihanie konskej srsti!

Každopádne, kone, ktoré sú bezproblémové a pokojné počas korektúry kopýt či veterinárneho vyšetrenia, sú spravidla pokojné aj pri strihaní, a to aj v prípade, že s ním doposiaľ osobne do kontaktu ešte neprišli.

Návod na jednoduché strihanie koní

  1. Vždy strihajte proti smeru rastu konskej srsti, od pliec smerom dozadu a hore na krk!
  2. V oblasti slabín dbajte na zvýšenú opatrnosť!
  3. Končatiny (ak sa rozhodnete strihať aj tie) si nechajte na záver.
  4. Počas strihania pravidelne a niekoľkokrát preveďte čistenie a olejovanie strojčeka – namiesto oleja môžete použiť špeciálny sprej, ktorý na koňa zároveň pôsobí chladivým efektom a mierne podráždenú pokožku po holení ihneď dezinfikuje.
  5. Po strihaní strojček dôkladne vyčistite od všetkých chlpov a nečistôt! Predĺžite mu tým životnosť.

Tip-top tipy

  • pred strihaním nezabudnite srsť koňa dôkladne vyčistiť, pričom tesne pred strihaním nesmie byť mokrá! Bez ohľadu na počasie a ročné obdobie je taktiež namieste pripraviť si dečku, ktorou koňa po strihaní prikryjete – ide totiž o takzvaný teplotný šok, s ktorým organizmus (prvýkrát) strihaného koňa zatiaľ neráta;
  • kožné vrásky jemne natiahnite, aby ste previedli dôkladný strih;
  • na strihanie hlavy zvoľte strojček menšej veľkosti;
  • počas strihania sú chlpy všade – odporúčam siahnuť po starom odeve, v ideálnom prípade z klzkého materiálu (pršiplášť);
  • na strihanie si vyhraďte dostatok času – plašenie nevedie k dokonalému výsledku, práve naopak;
  • po strihaní koňa dodatočne dočistite, aby ho zvyšné chĺpky, ktoré sú po strihaní príliš ostré, zbytočne nedráždili.

Páčil sa vám tento článok? Podnikáte? Máte záujem o kvalitnú tvorbu obsahu aj na vašom webe? Neváhajte ma kontaktovať!