Vianočné upratovanie – kedy, s čím a ako?

21 novembra, 2023 • Vychytávky do domácností • 189

Každý z nás pozná tie večné predvianočné zhony. Nákupný zoznam, na ktorý je priam nutné vyhradiť si minimálne tri výplaty, nedostatok dekorácií, preplnené nákupné centrá, nekonečné kolóny na cestách, krutý mráz a všade samý neporiadok. Nuž, aj takto vyzerá predvianočný čas. A práve ten nám všetkým oznamuje, že je najvyšší čas s tým niečo robiť!

Kedy sa pustiť do vianočného upratovania?

Väčšina ľudí začína s vianočným upratovaním spravidla 18. decembra, kedy si na to vyhradí celý deň, pričom niekedy nestačí ani to. Avšak, nie vždy pripadne 18. december na prívetivý deň (nedeľa či pracovný týždeň). V tomto prípade je ideálne (a z vlastnej skúsenosti vrelo odporúčam) vyhradiť si na vianočné upratovanie predovšetkým sobotu, a to minimálne týždeň pred Vianocami.

Nákupný zoznam

Áno, ten nás zakaždým vie potrápiť najviac, a to nielen z finančného, ale najmä z časového hľadiska. Množstvo surovín na prípravu štedrovečernej večere či vianočných koláčikov, darčeky, vonné sviečky, vianočné ozdoby či vianočný stromček… Je naozaj z čoho vyberať.

Dôležité je mať vo veciach jasno, neutrácať na zbytočnosti a poriadne naplánovať ako štýl vianočnej výzdoby, tak aj vianočné recepty, do ktorých sa plánujete počas sviatkov pustiť. Vďaka tomu dokážete ušetriť množstvo peňazí, zároveň sa vám v domácnosti nebude kopiť množstvo zbytočných harabúrd.

Upratovanie bytu

Na vianočné upratovanie bytu sa vyzbrojte dostatočným množstvom čistiacich prostriedkov a pomôcok! Osobne preferujem využitie prírodných univerzálnych čističov, ktoré zväčša zahŕňajú kombináciu octu, jedlej sódy a citróna.

Na prach vrelo odporúčam kombináciu vlhčených utierok na nábytok v kombinácii s antistatickým sprejom proti prachu. To, aký typ utierok zvolíte, závisí od vášho nábytku. Nezabudnite na elektroniku vrátane monitorov a TV, na čo rozhodne použite špeciálne utierky.

Vždy používajte čistiace prostriedky výhradne na daný účel!

Vianočné upratovanie v domácnosti so sebou často prináša aj nutkanie presúvať nábytok a vytvárať v domácnosti zmeny. Aj v tomto prípade ide o časovo náročné úkony, ktoré k vytvoreniu dokonalej vianočnej atmosféry jednoducho patria.

Vianočná príprava domu

Medzi základné, aj keď nie veľmi príjemné práce okolo domu, patrí odhŕňanie snehu, zdobenie domu či dekorovanie záhrady.

Keďže dom patrí medzi stavby, ktoré sú, v porovnaní s bytom, omnoho rozsiahlejšie, nebude také jednoduché ho celý naraz upratať. V tomto prípade je namieste vyhradiť si na vianočné upratovanie minimálne tri dni – všetko však závisí od vášho času, šikovnosti, ale aj od samotnej veľkosti vášho domu či prístupností izieb.

Nezabudnite, že do vianočného upratovania spadá aj samotné zdobenie vianočného stromčeka! Zavčasu si preto nakúpte salónky a kolekcie, prípadne aj nové ozdoby či svetielka.

Myslite predovšetkým na vôňu, útulie a atmosféru!

Tri základné vlastnosti, vďaka ktorým prežijete pravé Vianoce so všetkým, čo k nim patrí.

Vôňa

Kto by nechcel mať svoju domácnosť vždy dokonale prevoňanú? Obzvlášť na Vianoce je nádherná, trvácna vôňa namieste! Docielite ju najmä kvalitnými vonnými sviečkami, ktoré sú v čase Vianoc dostupné v dokonalých tónoch – medovníky, vanilka, čerstvý sneh, škorica a jablko či lesné plody. O vôňu v kuchyni sa postará štedrovečerná večera v kombinácii s vianočnými zákuskami.

Mne osobne sa osvedčil jeden úžasný trik, ktorý využívam nielen na Vianoce, ale aj na Veľkú noc. Malé množstvo aviváže dokáže zázraky! Aviváž stačí jednoducho rozriediť s vodou. Do tejto zmesi dajte na pár hodín namočiť záclony. Následne záclony poriadne vyžmýkajte, nechajte vysušiť, vyžehlite, zaveste späť na svoje miesto a vychutnávajte si vôňu, ktorá trvá!

Útulie

Vianočné útulie docielite napríklad krbom, tlmeným svetlom, huňatou dekou či teplým čajom. Ženy zväčša preferujú aj hrubé podkolienky či dokonale padnúci sveter, ktorý sa postará o vianočné blaho a teplo vášho domova. Samozrejme, pre vytvoreniu útulia nesmú chýbať vami napečené medovníky a ich jedinečná vôňa, na ktorých si počas sledovania vianočného programu určite radi pochutnáte!

Atmosféra

Dokonalú atmosféru dokážete vyčarovať napríklad za pomoci hudby, dokonalej vianočnej výzdoby, resp. jej farbami, ale aj nenahraditeľnými vianočnými rozprávkami. Medzi tie najtradičnejšie patria Mrázik, Perinbaba, Tri oriešky pre Popolušku či Polárny expres, ktorý predstavuje ideálnu rozprávku pre najmenších.

Ja osobne využívam vianočný playlist na Spotify, ktorý je prakticky bez reklám. V čarovnom čase Vianoc je dokonca možné naraziť na naozaj úžasné vianočné piesne, bez ktorých si Vianoce nedokážem predstaviť!


Páčil sa vám tento článok? Podnikáte? Máte záujem o kvalitnú tvorbu obsahu aj na vašom webe? Neváhajte ma kontaktovať!