Koľko stojí kôň?

24 mája, 2023 • Jazdectvo • 1034

Aj napriek tomu, že kone nám robili spoločnosť predovšetkým v dávnych dobách, nie je vylúčené, že si koňa nemôžeme zaobstarať aj dnes! Moderných jazdcov dokonca neustále pribúda. Otázka však znie, či si koňa budeme môcť dovoliť z časového, ale aj finančného hľadiska.

Kôň a jeho hodnota

V tomto prípade vôbec neplatí „Kto šetrí, má za tri“. Ideálne je, ak do samotného koňa investujete čo možno najviac peňazí. Úžasný príklad je auto – ak kúpite staré vozidlo, je viac než pravdepodobné, že vás skôr či neskôr čakajú nemalé výdavky spojené so servisom a jeho údržbou. Pričom nové auto nežiada (aspoň prvých 5 rokov) prakticky žiadne financie, množstvo ľudí siaha práve po tejto možnosti. Dokonca aj prepis majiteľa prebieha viac-menej rovnako.

Áno, koňa je možné kúpiť už od 900 eur, avšak počítajte so zamlčanými komplikáciami. Po čase môžete dokonca spozorovať psychickú či fyzickú nedostatočnosť, čo vám napokon môže prekaziť plány (súťaženie, vozenie detí). Prvotným znakom nesprávnej kúpy je náhla zmena správania koňa a jeho neprispôsobivosť – zlozvyky. Ak chcete, aby mal váš budúci kôň naozaj hodnotu a bol by zároveň schopný zúčastniť sa súťaží, pod 5 000 eur rozhodne nepôjdete!

Ak už vlastníte koňa, ktorého ste kúpili za veľmi výhodnú cenu, počítajte naozaj so všetkým! Do 6 rokov od kúpy sa zväčša začnú ukazovať závažné, ale aj menej závažné zdravotné problémy. Taktiež, ak z takého koňa chcete vyťažiť nemožné a snažíte sa trénovať na súťaže, zničíte ho, čo bude mať rozhodne nepriaznivé následky. Lacné kone rozhodne nespĺňajú kritériá, ktoré, naopak, športové plemená pohybujúce sa od 5 000 eur áno.

Porozprávajte sa so skúsenými trénermi… Raz-dva vám vysvetlia, prečo je lepšie s kúpou počkať, kým si nenasporíte poriadny budget.

Viac o obozretnosti pri kúpe koňa sa dozviete TU.

Chov koňa

Ustajnenie

Ustajnenie pre koňa je v podstate to isté, čo podnájom pre ľudí. Ide teda o pravidelné mesačné výdavky, ktoré zväčša nezahŕňajú veterinárne a kováčske služby, avšak aj napriek tomu ide o najčastejšie volené riešenie konského ubytovania.

V cene ustajnenia, ktorá sa na Slovensku pohybuje od 100 do 250 eur je zahrnuté pravidelné kŕmenie a napájanie, prípadne čistenie boxu, ak sa bavíme o boxovom ustajnení. Nepočítajte však s tým, že vám bude koňa niekto pravidelne čistiť či ho dokonca brávať na vychádzky – to je vaša práca, na ktorú si budete musieť nájsť čas, bez ohľadu na víkend, sviatok, počasie.

V prípade núdze môžete svojho koňa ponúknuť do čiastočného alebo úplného prenájmu, z čoho môžete pokryť MINIMÁLNE náklady na ustajnenie, pričom zároveň nebudete bojovať s časom. Avšak, napokon si skôr či neskôr uvedomíte, že kúpa koňa pre vás nebolo to pravé. Preto si vopred všetko podrobne naplánujte a investujte do kvality, ktorú nebudete chcieť pustiť z rúk!

Domov

Ak bývate v dome, máte možnosť chovať svojho koňa priamo u seba doma. Počítajte však s nákladmi na seno, ovos a množstvo litrov vody denne. Taktiež, ani vývoz hnoja nebude zadarmo. V tomto prípade vás len samotné kŕmenie a napájanie koňa vyjde okolo 200 eur. Na rozdiel od ustajnenia, doma si všetko musíte riešiť sami na úkor vlastného času a financií.

Na druhej strane, ak plánujete výhradne jedného koňa, rozhodne si ho domov neberte! Kone sú spoločenské tvory, ktoré bez spoločnosti iných koní psychicky trpia.

Náklady spojené s vlastníctvom koňa

Výstroj jazdca

 • jazdecké nohavice (legíny, rajtky) = 50 eur
 • jazdecké tričko = 20 eur
 • jazdecké čižmy = 150 eur
 • jazdecká prilba = 80 eur
 • jazdecká bunda = 80 eur

Dostali sme sa na cenu 380 eur, pričom ešte nemáme ani koňa. Nemajte obavy! Ide o potreby, ktoré predstavujú viac-menej jednorazovú investíciu, keďže vydržia roky – ak teda, rovnako ako aj v prípade koňa, siahnete po kvalite.

Výstroj a starostlivosť o koňa

 • jazdecké sedlo (kvalitné) = 1 000 eur
 • uzdička (komplet vrátane zubadla a oťaží) = 150 eur
 • ohlávka + vodítko = 50 eur
 • lonžka = 30 eur
 • podsedlovka = 50 eur
 • strmeňové remene + strmene = 100 eur
 • podbrušník = 30 eur
 • jazdecký bičík = 30 eur
 • kefa = 5 eur
 • žbiľko = 5 eur
 • škrabák na kopytá = 10 eur
 • box na čistenie = 50 eur

Suma základných potrieb pre vášho koňa činí 1 510 eur. Nezabúdajte, že výstroj koňa v rámci jazdenia sa neodporúča kupovať pred kúpou samotného koňa, nakoľko nedokážete vopred odhadnúť veľkosť týchto potrieb!

Pre začiatok sú to must-have jazdecké potreby, bez ktorých sa nezaobídete. Ceny na slovenskom, ale aj českom trhu sú však rôzne, preto sa pokojne môžete stretnúť aj s cenovo prijateľnejšími (ale aj nedostupnejšími) možnosťami.

Zdravotná starostlivosť

Práve sme sa dostali do bodu, pre ktorý sa oplatí siahnuť radšej po kvalitnom a najmä zdravom koni! Veterinárna starostlivosť nie je lacná záležitosť, už vôbec nie pre tak majestátne stvorenie, akým kôň nepochybne je. Samozrejme, kováčovi sa v rámci zdravia nevyhnete, avšak dbajte zo všetkých o fyzické, ale aj duševné zdravie svojho koňa, ktoré vás aj pri najmenšom zanedbaní môže vyjsť draho – vo všetkých smeroch.

Súťaženie

Na začiatok potrebujete jazdeckú licenciu, vďaka ktorej sa budete môcť (a nielen to) zúčastniť súťaží, akými sú napríklad drezúra či parkúr. Jazdecká licencia nie je ani tak finančne ako skôr časovo náročná, keďže sa potrebujete naozaj poriadne pripraviť. Niekomu takáto príprava trvá rok, inému zasa päť – je to individuálne. Každopádne, za záverečnú skúšku základného výcviku jazdca zaplatíte 20 eur, avšak budete potrebovať aj potvrdenie lekára o zdravotnej spôsobilosti, čo vás môže vyjsť až do 40 eur.

V druhom rade, na súťaže budete musieť zabezpečiť prepravu nielen vás, ale aj vášho šampióna. Poobzerajte sa po konských prívesoch. Ich cena sa pohybuje okolo 2 000 eur. Nezabudnite však prispôsobiť aj svoje vozidlo. Daewoo Tico vám príves, žiaľ, nepotiahne…

Účasť na súťaži je to najmenej – po zápise stačí uhradiť zápisné vo výške 10 – 40 eur a následne sa dostaviť na preteky. V dostatočnom predstihu však nezabudnite zavolať veterinára, ktorý vylúči akékoľvek choroby nezlučiteľné so súťažením vrátane anémie!


Páčil sa vám tento článok? Podnikáte? Máte záujem o kvalitnú tvorbu obsahu aj na vašom webe? Neváhajte ma kontaktovať!